Intel: Opturen er lige om hjørnet

Inden længe vil erhvervslivet igen begynde at investere i IT efter at have holdt pengene tæt ind til kroppen i mere end et år. Tiden er nemlig snart inde, hvor virksomhederne skal have fornyet deres maskinparker.

Erhvervslivet vil inden længe igen begynde at bruge penge på IT-investeringer efter at have holdt pengene tæt ind til kroppen i mere end et år.

Det mener verdens største chipproducent, amerikanske Intel, der ser en positiv udvikling vente lige rundt om hjørnet.

Den vil blive drevet af virksomhedernes behov for at opgradere og forny deres aldrende maskinparker.

Ruster sig til opturen

Derfor ruster Intel sig i disse måneder til den stigende efterspørgsel, som virksomheden regner med vil komme inden længe.

- Vi vil se, at folk inden længe er nødt til at skifte til nye pc'er, hvis de skal have den support, som de har brug for. Vi forventer, at en ny opgraderings­cyklus er lige på trapperne, siger direktør for Intels industri-division, Leslie Culbertson, til Reuters.

Support er vigtig for mange virksomheder. Og den kan mange komme til at mangle, fordi Microsoft dropper supporten af Windows 98 i løbet af i år, oplyser Intel.

Desuden er store dele af erhvervslivet ifølge Intel i stigende omfang bekymret over sikkerhedsproblemer, der blandt andet skyldes gamle systemer og gamle maskiner.

Det er den økonomiske afmatning, der har gjort, at virksomhederne længe alene har investeret i det absolut allermest nødvendige IT.

Flytter på midlerne

Intel har dog ingen planer om at øge sine egne IT-investeringer. I stedet vil selskabet flytte rundt på midlerne, der blandt andet vil gå til opgraderinger i år.

Intel er som de fleste øvrige chip-producenter mærket af IT-branchens største nedtur til dato, selvom ingen røde advarselslamper har været tændt i selskabet, der i sidste kvartal fordoblede sin indtjening.

- Men vi må sige, at branchen befinder sig i et hul. Vi er dog sikre på, at der nok skal komme bedre tider, siger Leslie Culbertson.

Intel vil fremover især fokusere på trådløs teknologi, hvor selskabet har store forventninger til den nye Centrino-pakke med chip og software til trådløse pc-applikationer.

Centrino kommer på gaden i næste måned, og Intel regner med, at især lufthavne og hoteller vil være interesserede.

Intel regner med en vækst på op mod 20 procent i år. Analytikere forventer dog, at selskabet kun vil være i stand til at mønstre en vækst på omkring det halve.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,