Nintendo tror på øget Game Boy-salg

Optimismen fejler intet hos Nintendo, verdens næststørste producent af spil. Firmaet forventer at øge salget af Game Boy Advance med en tredjedel i 2003.

Det indeværende år bliver en fremragende salgsmæssig oplevelse for spilproducenten Nintendo, hvis man spørger selskabet selv.

På et analytikermøde onsdag oplyste Nintendos topchef, Satoru Iwata, at firmaet forventer at øge salget af dets hovedprodukt, Game Boy Advance, med en tredjedel i 2003. Det skriver Bloomberg.

I 2002 blev der solgt 15 millioner af de små spilkonsoller. I finansåret 2003/2004, der indledes den 1. april, forventer Nintendo at nå op på 20 millioner solgte Game Boy Advance-maskiner.

Satoru Iwata knyttede især forventningerne til lanceringen af en ny version af den håndholdte spilkonsol, Game Boy Advance SP.

Analytikere siger til nyhedstjenesten, at mulighederne for bedre salgstal er til stede. Men 20 millioner solgte spilkonsoller er for optimistisk.

Det kræver, at Nintendo formår at få produktet ud til en bredere kreds af brugere end blot kernekunderne, der nok skal købe SP-versionen.

Vil du vide mere om Game Boy Advance SP?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere