Nintendo tror på øget Game Boy-salg

Optimismen fejler intet hos Nintendo, verdens næststørste producent af spil. Firmaet forventer at øge salget af Game Boy Advance med en tredjedel i 2003.

Det indeværende år bliver en fremragende salgsmæssig oplevelse for spilproducenten Nintendo, hvis man spørger selskabet selv.

På et analytikermøde onsdag oplyste Nintendos topchef, Satoru Iwata, at firmaet forventer at øge salget af dets hovedprodukt, Game Boy Advance, med en tredjedel i 2003. Det skriver Bloomberg.

I 2002 blev der solgt 15 millioner af de små spilkonsoller. I finansåret 2003/2004, der indledes den 1. april, forventer Nintendo at nå op på 20 millioner solgte Game Boy Advance-maskiner.

Satoru Iwata knyttede især forventningerne til lanceringen af en ny version af den håndholdte spilkonsol, Game Boy Advance SP.

Analytikere siger til nyhedstjenesten, at mulighederne for bedre salgstal er til stede. Men 20 millioner solgte spilkonsoller er for optimistisk.

Det kræver, at Nintendo formår at få produktet ud til en bredere kreds af brugere end blot kernekunderne, der nok skal købe SP-versionen.

Vil du vide mere om Game Boy Advance SP?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS