Tele2 sletter halvdelen af sine kunder

Tele2-koncernen har med et snuptag fjernet 461.000 kunder fra sin kundedatabase - hvilket svarer til en halvering. Tallet tegner nu et mere realistisk billede af virkeligheden.

Den svenske Tele2-koncern har hevet 461.000 kunder ud af sin danske kundedatabase for at levere et billede, der svarer bedre til virkeligheden.

Det fremgår af koncernens regnskab, der blev fremlagt tirsdag.

Efter første halvår 2002 havde Tele2 990.000 danske telekunder, men efter de nye regler, som bruges internt i koncernen, er tallet nede på under 530.000 kunder.

Det skyldes især, at mange forvalgs-kunder tidligere blev talt med som kunder, selvom de i årevis ikke havde benyttet sig af for eksempel at taste 1001, før de ringede op - og dermed ikke har modtaget regninger fra Tele2.

Tele2's danske direktør, Niclas Palmstierna, understreger dog, at det reelle kundetal er vokset igennem 2002, men generelt vil han ikke udtale sig om danske tal for koncernen.

Blot kommer det frem, at Tele2 har udsigt til at spare 20 millioner kroner om året på de nye såkaldte LRAIC-aftaler mellem TDC og de øvrige teleselskaber. LRAIC står for står for Long Run Average Incremental Costs og er en en model, der bruges til at beregne, hvad Tele2 og konkurrenterne skal betale TDC for at tilbyde kunderne samtaleminutter i TDC's netværk.

På koncernniveau fik Tele2 et overskud efter finansielle poster på 646 millioner kroner, mens omsætningen steg med 25 procent til 25 milliarder kroner.

Tele2 er repræsenteret på telemarkedet i Skandinavien og både Vest- og Østeuropa.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Product Owner til fællesstatslig it-løsning

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS