Million-regning på vej til SQL Server-brugere

Det amerikansk softwarefirma Timeline mener, at en sejr i en retssag mod Microsoft åbner for million-regninger til adskillige brugere af SQL Server. Microsoft brød licensaftalerne med Timeline, fastslog en domstol for nylig.

En kendelse i en årelang retssag i Washington kan koste brugere af SQL Server millioner af kroner i ekstra licensbetalinger.

Det truer det amerikanske selskab Timeline med.

Selskabet indgik i 1999 en aftale med Microsoft om, at det store softwareselskab kunne videre-licensere Timelines software, der indgår i SQL Server. Softwaren er omfattet af tre patenter.

Timeline har udviklet dele af database-softwaren til SQL Server.

Imidlertid mener selskabet, at Microsoft gik for vidt og lod kunder og andre softwareselskaber ændre for meget i SQL Server - uden at betale nye licenser til Timeline.

Den tolkning delte en domstol i Washington - og derfor proklamerer Timeline nu, at selskabet vil sende regninger på millioner af dollars ud til bestemte brugere, softwareselskaber og andre, der selv har udviklet på SQL Server.

- Disse krænkere af vores patenter burde have undersøgt forholdene nærmere og ikke blot stolet på Microsoft. Sagen har kørt i tre et halvt år, så de har haft tid nok, lyder det skarpt i en pressemeddelelse fra den administrerende direktør for Timeline, Charles Osenbaugh.

Regningerne vil række fra 1,7 millioner kroner op til 34 millioner kroner afhængig af virksomhedens størrelse, og hvordan teknologien bliver brugt.

Direktøren peger på, at domstolen i sin kendelse slår fast, at "den potentielle økonomiske gevinst for Timeline ville have været overvældende", hvis licensbetingelserne i aftalen med Microsoft var blevet fulgt.

Hvis kunderne er trætte af regningerne, må de blot sende regningen videre til Microsoft, noterer Charles Osenbaugh tørt.

Microsoft har endnu ikke fundet ud, hvordan selskabet skal forholde sig til kendelsen, der faldt ved en appeldomstol, som stadfæstede en Højesterets-dom i sagen.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S