Agilent fyrer yderligere 4.000

Måleudstyrs-producenten Agilent, der for tre år siden blev udskilt af Hewlett-Packard, er igen tvunget til at skære i medarbejderstaben oven på et katastrofe-regnskab.

Den amerikanske producent af testudstyr til netværksindustrien, Agilent Technologies, er knap færdig med første store fyringsrunde, før en ny er nødvendig.

Faldende ordrer over hele linien har resulteret i et kvartalsunderskud på driften på 771 millioner kroner ud af en omsætning på 9,7 milliarder kroner.

Dertil kommer en række afskrivninger og udgifter til første fyringsrunde, så i alt tabte Agilent 2,5 milliarder kroner.

Det seneste år har selskabet fyret 2500 ansatte, og nu varsler Agilent nedlæggelse af yderligere 4000 stillinger.

Med nedskæringen håber Agilent, der er en af de største konkurrenter til danske NetTest, at nedbringe grænsen for, hvornår virksomheden kan nå et positivt resultat.

For tre år siden var Agilent en del af Hewlett-Packard, men selskabet med omkring 37.000 ansatte blev solgt fra.

Det er stadig omkostninger i forbindelse med udskilningen, der tynger selskabet, vurderer analytikere, som Mercury News har talt med.

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job