Agilent fyrer yderligere 4.000

Måleudstyrs-producenten Agilent, der for tre år siden blev udskilt af Hewlett-Packard, er igen tvunget til at skære i medarbejderstaben oven på et katastrofe-regnskab.

Den amerikanske producent af testudstyr til netværksindustrien, Agilent Technologies, er knap færdig med første store fyringsrunde, før en ny er nødvendig.

Faldende ordrer over hele linien har resulteret i et kvartalsunderskud på driften på 771 millioner kroner ud af en omsætning på 9,7 milliarder kroner.

Dertil kommer en række afskrivninger og udgifter til første fyringsrunde, så i alt tabte Agilent 2,5 milliarder kroner.

Det seneste år har selskabet fyret 2500 ansatte, og nu varsler Agilent nedlæggelse af yderligere 4000 stillinger.

Med nedskæringen håber Agilent, der er en af de største konkurrenter til danske NetTest, at nedbringe grænsen for, hvornår virksomheden kan nå et positivt resultat.

For tre år siden var Agilent en del af Hewlett-Packard, men selskabet med omkring 37.000 ansatte blev solgt fra.

Det er stadig omkostninger i forbindelse med udskilningen, der tynger selskabet, vurderer analytikere, som Mercury News har talt med.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere