Norsk søgemaskine købt for en halv milliard

For få dage siden købte søgemaskineselskabet Overture AltaVista. Nu har selskabet også købt den norske søgemaskine FAST for en halv milliard kroner. Overture vil bruge de to selskabers teknologi til at erobre erhvervskunder.

Tegnebogen sidder løst hos amerikanske Overture Services, der sælger placeringer på websøgelister.

For få dage siden proklamerede selskabet, at det vil overtage et af nettets mest velrenommerede søgemaskine-selskaber, AltaVista, for 974 millioner kroner - heraf 417 millioner kroner kontant.

Tirsdag kom så turen til den norske søgemaskine Alltheweb - også kendt som FAST (Fast Search & Transfer).

Overture køber søgemaskinen og alltheweb.com-tjenesten af FAST for 484 millioner kroner kontant.

Dermed følger også FAST's kontrakter med Lycos over til Overture Service.

De mange millioner vil blive fulgt af yderligere 206 millioner kroner, såfremt den tilkøbte forretningsdel opfylder bestemte mål over de næste tre år.

Overture Services oplyser i en pressemeddelelse, at købet af FAST lige som med AltaVista sker for at give selskabet bedre muligheder for at udvikle sit produkt til virksomhedskunderne.

Søgemaskine-teknologierne fra de to selskaber lister søgeresultaterne efter relevans, og den funktionalitet har Overture manglet.

Tilbage i FAST bliver den norske virksomheds salg af søgetjenester til virksomheder.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S