Svensk IT-ejer i dyb krise

Det svenske ventureselskab Bure Equity, der blandt andet har store aktieposter i Dimension, Cygate, Carl Bro og Scribona, er selv på jagt efter ekstra kapital. Selskabet fik et underskud på 1,2 milliarder kroner og en rekonstruktion er på vej.

Den svenske venturekapitalist Bure Equity, har haft så voldsomme tab på blandt andet IT-selskaberne Dimension, Carl Bro, Scribona og Cygate, at selskabet nu selv leder efter ny kapital.

Handlen med selskabets aktier blev i mandags suspenderet, fordi koncernen ikke afleverede sit årsregnskab til tiden, og nu, hvor det er kommet, forstår man, hvorfor ledelsen tøvede med at offentliggøre tallene.

Bure Equity kom ud af regnskabsåret med et underskud på 1,2 milliarder kroner, der primært skyldes nedskrivning af værdien af selskabets investeringer.

Selskabet oplyser, at det ventede med at offentliggøre regnskabet, fordi der blev arbejdet på højtryk for at offentliggøre et rekonstruktionsforsøg.

Ifølge regnskabet forventer Bure Equity at få tilført en betydelig mængde kapital via en konvertering af gæld samt udstedelse af nye aktier til helt nye investorer.

Bure Equity ejer omkring en tredjedel af aktierne i både Scribona og Dimension, mens det ejer halvdelen af Carl Bro og tre fjerdedele af Cygate.

Sammenlagt kom de ovennævnte selskaber ud af regnskabsåret med et minus på 344 millioner kroner.

Ventureselskabet har netop ansat en ny administrerende direktør. Det er Lennart Svantesson, der først tiltræder til april.

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S