Gartner: IT-investeringer vil stagnere

Europæiske virksomheder vil ikke bruge flere penge på IT i år end i 2002, konkluderer ny undersøgelse. De faldende budgetter vil føre til en kraftig udlugning af IT-virksomheder i de kommende år.

IT-investeringerne i europæiske virksomheder vil stagnere i 2003.

Det konkluderer analysefirmaet Gartner i en netop offentliggjort undersøgelse, der viser, at de europæiske virksomheder ikke har planer om at øge IT-budgetterne i forhold til sidste år.

Der er endda risiko for, at IT-budgetterne bliver beskåret i løbet af året, ganske som det var tilfældet sidste år.

Antal virksomheder vil falde

Gartner forudser, at det især er overkapacitet på IT-markedet, der vil påvirke IT-industrien, hvor der på grund af de faldende investeringer vil blive luget kraftigt ud i antallet af europæiske IT-virksomheder i de kommende år.

Allerede i år vil der ske en så kraftig beskæring af den europæiske IT-industri, at der vil blive tale om en reel konsolidering blandt de tilbageværende selskaber, hedder det.

Gartner regner også med, at virksomhederne i stort omfang vil begynde at udskifte gamle computere i 2004, når trådløs teknologi bliver en integreret del af virksomhedernes IT-systemer.

Det vil også føre til vækst i 2004.

Et andet vækstområde er software-teknologier, der forbedrer virksomhedernes adgang til information, såsom content management-systemer og integrations software.

Gartner forudser, at europæiske virksomheder vil investere over fire billioner kroner på IT i år, skriver Dow Jones Business News

Investeringen inkluderer hardware og software, IT-services og telekommunikations-udstyr.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere