Små brugser har succes med netsalg

Specielt kunder i de tyndt befolkede områder køber via tasterne, og det smitter positivt af på de lokale brugser. Sidste år omsatte detailgiganten Coop Danmark for 100 millioner kroner på nettet, og i år forventer Coop en stigning på 50 procent.

Der er godt gang i online-handlen i de tyndt befolkede dele af Danmark.

Det konkluderer detailgiganten Coop, hvis onlinebutik sidste år omsatte for over 100 millioner kroner.

- Det har vist sig, at specielt vores små butikker i de tyndt befolkede dele af landet, står for en uforholdsmæssig stor del af omsætningen, siger internetchef Annette Falberg hos Coop Danmark.

Hun vurderer, at over 40 procent af omsætningen stammer fra kunder, der vælger at hente og betale deres vare i en af detailgigantens mindre butikker.

Hent og betal lokalt

Coop står blandt andet bag LokalBrugsen, Dagli'Brugsen, SuperBrugsen, Kvickly og det tidligere OBS!, der nu hedder Kvickly xtra.

- Vi plejer at sige, at vores onlinebutik har resulteret i, at lokalsamfundet har fået en Kvickly xtra lige om hjørnet, og det holder meget godt stik, siger Annette Falberg.

Konceptet i Coops netbutik går ud på at sælge varer, der ikke er i sortiment i de små butikker og lade kunderne selv bestemme, hvor de vil afhente og betale for varen.

Dermed kommer det den lokale brugs til gode, hvis brugsens medlem køber på nettet. For mens det er Coop, der håndterer logistikken af varerne og driften af onlinebutikken, er det den enkelte brugs, der scorer omsætningen.

Udvidet sortiment

Af de 100 millioner kroner, som Coop omsatte for på nettet i 2002, stammer omkring tre fjerdedele fra varer, der slet ikke er i sortiment i de fysiske butikker.

- På den måde sikrer vi, at onlinebutikken ikke kannibaliserer mere end højst nødvendigt, og at kunderne alligevel kommer i de fysiske butikker for at købe deres dagligvarer, siger Annette Falberg.

Således solgte Coop ægte tæpper for 1,2 millioner kroner på en weekend via sin netbutik. Den allermest solgte vare i netbutikken i 2002 var en lænestol. Ialt 1500 lænestole blev købte kunderne online.

Uden at ville konkretisere det, oplyser Coops internetchef, at netbutikken kører med overskud.

- Og vi regner med at øge omsætningen med omkring 50 procent i indeværende år, siger Annette Falberg.

Samtlige 1000 butikker i Coop har medlemmer, der sidste år gik på indkøb i detailkædens netbutik.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Akademikernes A-kasse

    Data Scientist til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job