Danske Bank flytter datacenter i påsken

På lørdag lukker Danske Bank planlagt for sin netbank for at flytte et datacenter fra Århus til Brøndby. Manøvren skal hjælpe med at undgå langvarige nedbrud og involverer flere hundreder specialister.

Over 200 IT-specialister fra Danske Bank, DMdata og IBM samles i weekenden for at hjælpe banken med at forhindre større IT-nedbrud i fremtiden.

Et vitalt datacenter i Brabrand ved Århus, der hidtil har stået for sikkerhedskopiering af hovedcenteret i Ejby på Sjælland, bliver fysisk flyttet til DMdatas center i Brøndby uden for København.

Dermed bliver det muligt at etablere den såkaldte synkrone spejling af data, der ikke har været mulig på grund af den lange afstand fra Brabrand til Ejby.

Manglende spejling et problem

Den manglende synkrone spejling har fået en del af skylden for, at Danske Bank for over en måned siden blev ramt af et ugelangt IT-nedbrud.

- Beslutningen om at flytte er ikke ny. Allerede i efteråret blev det besluttet, at den skulle finde sted i påsken i år, siger Jørgen Lundgaard, underdirektør i Danske Bank og ansvarlig for den tekniske infrastruktur.

Flytningen af datacentret er første fase i en langstrakt plan, der rækker helt ind i andet kvartal 2004.

Til den tid skulle bankens katastrofeberedskab være kraftigt forbedret

Den næste fase bliver softwaremæssigt at få spejlingen sat i værk, og det finder sted efter sommerferien, oplyser Jørgen Lundgaard.

Undervejs vil Danske Banks kunder flere gange risikere at blive udsat for planlagte lukninger af blandt andet netbanken, selvom de fleste justeringer vil finde sted på nætter mellem lørdage og søndage.

I den kommende weekend er Danske Netbank og Investeringsbutikken lukket fra lørdag klokken 18 til søndag klokken 14.00.

Danske Banks center i Brabrand fortsætter med de aktiviteter, der ikke direkte har med backup at gøre.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil