TDC taber millioner på call center

TDC's call center i Sønderborg kom ud af 2002 med et underskud på 6,7 millioner kroner før skat. Resultatet er utilfredsstillende, erkender ledelsen. Egenkapitalen er negativ, og moderselskabet har derfor stillet en låneramme i millionklassen til rådighed.

Markedet for telefonbetjening gennem call centre er hårdt presset, viser årsregnskabet fra TDC's store call center i Sønderborg, TDC Tele Danmark Call Center Europe.

Selskabet, der er på vej til at skifte navn til det mere fyndige TDC Call Center Europe, forlod 2002 med et underskud før skat på 6,7 millioner kroner.

Året før var underskuddet 3,1 millioner kroner.

Ledelsen erkender, at resultatet er utilfredsstillende, ikke mindst fordi omsætningen på 88 millioner kroner er steget med 23 procent i forhold til året før.

Egenkapitalen er i minus med 8,8 millioner kroner, og moderselskabet, TDC Totalløsninger, har ifølge regnskabet ydet en låneramme på 29 millioner kroner, hvoraf 27,5 millioner kroner var udnyttet ved årsskiftet.

TDC Tele Danmark Call Center Europe A/S Årsregnskab
Millioner kroner20022001
Omsætning88,471,8
Resultat før finansielle poster-5,8-2,7
Resultat før skat -6,7-3,1
Resultat-4,60,8
Egenkapital-8,8-4,2
Antal ansatte251252
I november lukkede TDC sine call centre i Malmø og København for at samle aktiviteterne i Sønderborg, hvor der ved årsskiftet var beskæftiget 251 ansatte.

Ledelsen med direktør Vibeke Vesta i spidsen er forsigtig med udsigterne for 2003. I regnskabet konstaterer hun blot, lukningen af de to call centre påvirker resultatet i år i positiv retning.

- Første kvartal i år har desuden afspejlet, at vi er på rette spor, siger hun til Computerworld Online.

TDC Tele Danmark Call Center Europe arbejder på at finde samarbejdspartnere blandt andre call center-virksomheder.

- Vi er åbne over for at samarbejde, for det er nødvendigt i en branche, der har det hårdt for tiden, siger Vibeke Vesta.

Hun vil dog ikke kommentere, om der er flere sammenlægninger i udsigt for call center-firmaet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S