Chat-advarsel til fildelere

Den amerikanske musikindustri har taget et nyt våben i brug i kampen mod musikpirateri. Pladeselskaberne sendte tirsdag advarsler og trusler om sagsanlæg til omkring 200.000 brugere af fildelingstjenester som Kazaa og Grokster ved hjælp af chat-programmer.

Pladeselskaberne åbnede i går en ny front i kampen mod ulovlig fildeling på nettet, da de overraskede omkring 200.000 Kazaa- og Grokster-brugere med en instant messaging (IM)-besked om, at de sagtens kunne blive identificeret og stillet til ansvar for musikpirateri.

I chat-meddelelsen stod der, at fildelerne ikke er anonyme, at fildeling er ulovligt, og at deres handlinger skader sangskrivere, musikere og alle ansatte i musikindustrien.

Derudover skriver musikindustrien i meddelelsen, at fildeling øger pc'ens sårbarhed over for hackerangreb og afsløring af private filer.

Jagt på enkeltpersoner indledt

Musikindustriens IM-meddelelser kommer i kølvandet på en retssag i USA i sidste uge, hvor musikindustrien led et alvorligt nederlag.

Retten afgjorde, at selskaberne bag fildelingstjenesterne ikke kan drages til ansvar for brugernes ulovligheder.

Kendelsen har fået pladeselskaberne til at skærpe tonen over for fildelerne.

Recording Industry Association of America (RIAA), begrunder chat-beskeden med, at det var et forsøg på at "opdrage" brugerne af Kazaa og Grokster, der måske ikke er klar over, at fildeling er ulovligt.

Cary Sherman, direktør for RIAA, meddelte, at beskederne blot er begyndelsen, og at musikindustrien i de kommende uger vil sende millioner af beskeder til fildelere over hele verden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere