Dansk teleselskab døjer med gælden

Det danske grossistteleselskab Globalconnect klarede sig gennem sidste års krise i branchen med overskud, men gælden er med 572 millioner kroner fortsat enorm.

Sidste år, da konkurrenterne bukkede under en efter en, klarede det danske grossistteleselskab Globalconnect sig fint.

Faktisk sikrede Globalconnect sig store engangsindtægter på at hjælpe de internationale teleselskaber, som kom i klemme, da deres leverandører kom i vanskeligheder.

Globalconnect er kontrolleret af den danske teleentreprenør Niels Zibrandtsen, som netop har måttet lade selskabet skille fra et andet af sine projekter, den trådløse bredbåndsleverandør Butlernetworks.

Globalconnect har lagt optiske fiberkabler med høj kapacitet ned på hovedstrækninger i Danmark og udvidet netværket til hovedbyerne i det øvrige Skandinavien og til Hamborg.

Kunderne er hovedsageligt teleselskaber, som lejer enten kabler eller transmissionskapacitet i dem og integrerer dem i deres eget netværk.

Mange langtidskontrakter

Netop markedet for nye teleselskaber med egne fiberkabler er kollapset totalt de seneste år med Global Crossing, KPNQwest/Ebone og Pangea som nogle af de mest synlige nedture.

Derfor lykkedes det sidste år Globalconnect at hente 62 millioner kroner ud af en samlet omsætning på 130 millioner kroner hjem på kontrakter med kort løbetid.

Ellers har Globalconnect hovedparten af sin omsætning på langtidskontrakter. Således har kunderne allerede forudbetalt 243 millioner kroner for at leje sig ind i netværket, og hovedparten af de penge gælder ydelser, som først leveres om fem år eller senere.

De mange korte kontrakter sidste år var med til at sikre det danske teleselskab overskud. Selve basisforretningen kører fint og kastede 23 millioner kroner af sig.

Globalconnect A/SÅrsregnskab
Millioner kroner
2002
Omsætning
129,5
Resultat af primær drift (EBIT)
22,9
Resultat før skat
1,6
Resultat
0,6
Egenkapital
52,1
Antal ansatte
47
Overskud presset af gæld
Alligevel blev der kun 600.000 kroner tilbage på bundlinien, og det skyldes Globalconnects altoverskyggende problem: Gælden.

Niels Zibrandtsens selskab skylder 572 millioner kroner væk, hovedsageligt til banken. Sidste år blev der betalt renter på 23 millioner kroner.

I år forventer Niels Zibrandtsen og den øvrige ledelse ikke, at der bliver overskud på bundlinien, men de regner med at kunne holde sig "inden for allerede sikrede finansieringsrammer", som der står i regnskabet.

Hvad det dækker over, har det altid været svært at få oplyst. Der har tidligere været rygter i branchen om, at Globalconnect levede på bankernes nåde, men det har selskabet afvist.

Globalconnect har i øvrigt været gennem en fyringsrunde sidste år, så der gennemsnitligt var 47 ansatte.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S