Kommunerne halter langt bagefter, når det handler om at udnytte mulighederne for at digitalisere kontakten med især erhvervslivet.
Tal fra Dansk Industris erhvervsøkonomiske barometer viser, at hvor hele 80 procent af landets virksomheder bruger internettet til kontakt med for eksempel banker og samarbejdspartnere, får blot 28 procent kontakt med det offentlige via internettet.
Det tyder på, at virksomhederne er foran kommunerne i digitaliserings-processen, hvor kommunerne har lang vej foran sig, inden de kommer på niveau.
Mindre kommuner langt bagefter
Tallene fra Dansk Industri viser, at især de mindre kommuner har svært ved at få sat ordentligt gang i digitaliseringen.
Det skyldes blandt andet, at de mindre kommuner har svært ved at afsætte de ressourcer, der nødvendige for at gøre organisationen klar til digitalisering.
Desuden er det ofte svært for mange mindre kommuner at tiltrække den nødvendige og tilstrækkeligt kvalificerede arbejdskraft til at digitalisere postgangene.