Danske IT-folk scorer kassen

Danmarks it-erhvervsfolk er de dyreste i Norden, men den enkelte medarbejder skaber også lidt større værditilvækst end de nordiske kolleger. Det viser Videnskabsministeriets nye rapport om den danske IT-branche.

Danske IT-folk tjener langt mere end deres kolleger i de andre nordiske lande.

Ganske vist skaber de danske medarbejdere også større værdi for deres arbejdsgivere, end det er tilfældet i Norge, Sverige og Finland, men ikke nok til at opveje den højere løn.

Det viser den nye rapport om den danske IT-branche, som Videnskabsministeriet offentliggjorde mandag.

Hver gang, der bliver skabt værdier for 100 kroner i de danske IT-virksomheder, går 68 kroner til at lønne medarbejderne. Til sammenligning udgør lønudgifterne i alt kun 35 procent af værditilvæksten i Finland og 46 procent i Sverige, påpeger rapporten.

De danske IT-folk knokler for deres høje løn og skabte i 1999 højere værdi for arbejdsgiveren end de nordiske kolleger. Siden da er vi dog overhalet af Finland, og forskellen i værdiskabelsen er alligevel for lille til at opveje den højere løn, som de danske IT-ansatte får, fremhæver Videnskabsministeriet rapport.

På den baggrund hejser Videnskabsministeriet det røde flag over for de høje, danske IT-lønninger.

Samtidig påpeger forfatterne, at danske IT-virksomheder ikke formår at skabe mere værdi end andre videnstunge virksomheder, selv om lønningerne er højere.

Lønniveauet kan måske være en medvirkende forklaring til, at den danske værditilvækst i IT-sektoren tabte terræn i forhold til udlandet i den gyldne vækstperiode fra 1995 til 2000.

I 1995 skabte de danske IT-virksomheder en værditilvækst på 7,9 procent af værdierne i den private sektor. Dengang var gennemsnittet i OECD-landene 7,7 procent. Fem år senere var den danske værditilvækst kun steget til 8,5 procent, hvilket svarede til EU-gennemsnittet, mens OECD-gennemsnittet var markant højere med 9,3 procent. Til sammenligning tegnede Finlands IT-sektor sig for mere end 15 procent af landets værditilvækst i 2000.

I samme periode steg lønningerne i den danske it-branche med 19 procent, fem procent mere end i de såkaldte by-erhverv generelt, og lå i 2000 på gennemsnitligt 384.000 kroner mod 298.000 i by-erhvervene.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job