SMS'er fra kollegerne giver højere løn

Når medlemmerne af fagforeningen Dansk Metal sætter sig ved forhandlingsbordet, så er har de en lille hjælper i lommen. Med SMS'er til mobiltelefonen bliver medlemmerne hele tiden orienteret om, hvordan kollegaerne har klaret lønforhandlingerne.

Medlemmerne af fagforeningen Dansk Metal har taget et nyt våben i brug i den ældgamle disciplin: Lønforhandling.

Ved hjælp af SMS-beskeder kan fagforeningen lynhurtigt orientere hvert enkelt medlem om udviklingen i de lokale lønforhandlinger. Dermed kan et par bip fra mobilen og et par tekstlinjer ruste et medlem til at forlange den samme lønforhøjelse som kollegaen.

- SMS er et godt redskab. Vi sætter os naturligvis nogle mål, men jeg vil gerne have et vink om, hvordan forhandlingsresultatet er blevet andre steder, som vi sammenligner os med. For mig er det vigtigt at vide, hvad jeg skal passe på, og hvor jeg skal satse inden mødet med arbejdsgiveren, siger Hanne Borre, maskinarbejder og tillidsmand på plastvirksomheden Vink A/S til Metalbladet.

I forvejen kan medlemmerne af Dansk Metals lokalafdelinger følge udviklingen på fagforeningens hjemmeside, hvor de kan læse de seneste nyheder og studere lønstatistikken.

Med SMS kan medlemmerne hurtigt få at vide, hvornår der er sket noget nyt på hjemmesiden.

Med nyheder direkte på mobiltelefonen får medlemmerne også lettere adgang til dem, da langt fra alle Metals medlemmer har en pc med internetadgang lige ved hånden på deres arbejdsplads.

- Vi forsyner naturligvis tillidsmænd og medlemmer med informationer, der klæder dem bedre på til at forhandle løn. Jeg tror bestemt, at SMS kan hjælpe til med at skaffe højere timeløn og andre forbedringer på overenskomsten, siger afdelingsformand Tonny Nielsen fra Dansk Metal i Esbjerg til Metalbladet.

Med nye kommunikationsformer som debatforums på internettet, e-mails og SMS kan fagforeningen skabe diskussion om løn og overenskomst ude på arbejdspladserne.

- Vi er ikke mindst kommet i kontakt med mange unge medlemmer, der jo er flittige brugere af SMS, siger Tonny Nielsen til Metalbladet.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job