Opkøb blev klods om benet på Ementor

Det tidligere så succesrige telekonsulentfirma Andersen Management International var skyld i, at det Merkantildata-ejede Ementor sidste år fik underskud i Danmark.

Fra et overskud på syv millioner kroner før skat til et underskud på knap 11 millioner kroner.

Det var sidste år facit for et af de dyreste opkøb i den danske konsulentbranche, telekonsulentfirmaet Andersen Management International.

Konsulentfirmaet, som norske Merkantildata købte for 120 millioner kroner i 2000, er dermed årsagen til, at Merkantildatas primære konsulentforretning, Ementor, fik et underskud på to millioner kroner sidste år.

Allerede sidste år, da de røde lamper blinkede, besluttede Ementor sig for at tage Andersen Management International ind under sin egen hat, men da var det allerede for sent at redde økonomien det år.

Barsk kritik

Ementor-direktør Finn Hindkjær Pedersen er således også barsk i sin kritik af stifterne af Andersen Management International, Michael Moesgaard Andersen og Jon Brüel.

- Andersen Management International tjente mange penge, dengang der blev udstedt GSM-licenser. Men da markedet faldt bort, fik ledelsen ikke tilpasset forretningen i tide, siger han.

- Samtidig valgte den ene af de tidligere ejere at tage forældreorlov i en periode, der var meget kritisk for selskabet, tilføjer Ementor-direktøren.

Han henviser til, at Michael Moesgaard Andersen, som ejede 75 procent af aktierne i Andersen Management International frem til salget, forlod selskabet sidste år.

Ementor Denmark A/S Årsregnskab
Millioner kroner20022001
Omsætning195,4204,2
Resultat af primær drift (EBIT)107,6
Resultat før skat -2,214,2
Resultat-2,210,5
Egenkapital43,745,9
Antal ansatte160217
Ifølge Computerworld Onlines oplysninger forsøgte han og Jon Brüel forinden at købe selskabet tilbage, men buddet var for lavt til Merkantildata.

I stedet fører de to en sag mod Merkantildata, som har holdt de sidste 27 millioner kroner af en bonus-betaling for konsulentfirmaet tilbage.

Bonussen, som falder oven i salgsprisen på de 120 millioner kroner, optjente de tidligere ejere ved at drive selskabet frem til det - set i forhold til virksomhedens størrelse - største overskud i den danske konsulentbranche i 2000. Det blev på 39 millioner kroner før skat, mere end en million kroner per medarbejder.

Større driftsoverskud

Finn Hindkjær Pedersen forsøger nu at se fremad og konstaterer, at han har fået nogle meget motiverede og dygtige medarbejdere fra Andersen Management International over i Ementor.

Han kan også generelt være tilfreds med Ementor, som gentagne gange har fået ros af de norske ejere, der har indsat Finn Hindkjær Pedersen som direktør for den kommende fusion med forhandleren Eterra.

Selv om Ementors omsætning sidste år gik en anelse tilbage, så lykkedes det at øge driftsoverskuddet med 2,4 millioner kroner til ti millioner kroner.

Samtidig er der skåret 57 stillinger væk, så der sidste år gennemsnitligt var 160 ansatte i konsulentfirmaet, der bygger på opkøbene af Ernst & Youngs konsulentforretning, Avenir og Access Media.

Ementor har i øvrigt ændret praksis for, hvordan værdien af medarbejdernes aktieoptioner indgår i regnskabet. Da 2001-regnskabet blev aflagt efter den gamle praksis, viste det et underskud på 11 millioner kroner. Men efter den nye praksis er det vendt til et overskud på godt ti millioner kroner.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,