Intel taber e-mail-sag til tidligere ansat

Intel har tabt en sag til en tidligere ansat, som efter sin fyring sendte masse-e.mails til virksomhedens ansatte om sin utilfredshed med Intel. Virksomheder har ikke ubetinget ret til at blokere upopulære budskaber, lyder dommen.

Verdens største chipproducent, Intel, har fået dom for, at det ikke er tilladt at blokere for uønskede e-mails til virksomheden, blot fordi man ikke er enig i budskabet.

Ved Californiens højesteret fik Ken Hamidi, en ingeniør, som tidligere var ansat i Intel, medhold i en sag, hvor chipgiganten havde anklaget ham for ulovlig indtrængning, skriver The Wall Street Journals onlineudgave.

Denne indtrængning bestod ifølge Intel i, at Ken Hamidi efter sin fyring havde sendt nyhedsbreve til tusindvis af ansatte, hvori han udtrykte sin utilfredshed med Intels ansættelsespolitik. Intel forsøgte med delvis succes at blokere hans nyhedsbreve elektronisk.

Men retten giver ikke Intel medhold i, at uønskede e-mails kan sidestilles med ulovlig indtrængning. Nyhedsbrevene indeholdt desuden en frameldelses-funktion og overholdt dermed spam-lovgivningen. Ken Hamidi fastholdt, at han havde ret til at kommunikere med Intel-ansatte, der selv havde samtykket.

Dommen pointerede dog samtidig, at det er lovligt at spærre for kommercielle e-mails, der kan ødelægge eller forstyrre driften af en virksomheds computere. Dermed påvirker dommen ikke spam-filtre.

Ifølge den amerikanske borgerrettighedsorganisation ACLU er dommen en klar sejr for ytringsfriheden, skriver avisen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere