Gatetrade fylder pengekassen op

60 millioner kroner skal skubbe gang i e-handelsportalen Gatetrade.net, som indtil videre har været langsom i optrækket. På to år har portalen tabt over 80 millioner kroner.

E-handelsportalen Gatetrade.net får tilført 60 millioner kroner af ejerne, Danske Bank, Mærsk Data, Post Danmark og TDC.

Det sker på et tidspunkt, hvor pengekassen er ved at være tom. Men ejerne har stadig troen på, at en portal for e-handel har potentiale, og at Gatetrade kan vokse til at blive en overskudsforretning.

Beslutningen om at skyde flere penge i portalen bygger blandt andet på, at både omsætning og ordrer i Gatetrade de seneste ti måneder er vokset med 15 procent om måneden.

Selskabet har længe snakket optimistisk om forretningsmulighederne, men de positive tal har ladet vente på sig. Administrerende direktør Steen Gede mener dog, der er mere substans i optimismen nu end før.

- Vi ved ikke endnu om det lykkes, men vi får mange positive tilbagemeldinger fra virksomheder, og en jævn strøm af kunder melder sig til. De handler ikke så meget endnu, men er ved at tilpasse deres systemer til vores for at komme i gang. Det indikerer bestemt fremtidens vækst, men hvor hurtigt det sker, ved vi ikke, siger direktøren.

Indtil videre har selskabet ellers tabt penge i stor stil, og en del af de nye 60 millioner skal dække tab. Sidste år blev tabet ifølge Steen Gede på lidt over 30 millioner kroner, og året før var underskuddet på 51 millioner kroner.

Direktøren kan ikke sige noget om, hvornår forretningen giver overskud på bundlinjen. Et overskud på driften ventes dog i hus inden slutningen af 2004.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere