Cykel-sponsorat koster EDS dyrt

Det danske datterselskab under den globale IT-servicevirksomhed EDS tabte 86 millioner kroner i 2002. Tabet skyldes blandt andet nedskrivninger på goodwill og sponsoratet af et dansk cykelhold.

EDS Danmark føjede i 2002 endnu et milliontab til sin historie. IT-servicevirksomheden præsterede endda at fordoble størrelsen på forrige års røde tal og fik i 2002 et minus på 86 millioner kroner.

En ændret regnskabspraksis har endda gjort tabet mindre. Med den gamle regnskabspraksis havde EDS' måtte lægge yderligere 34 millioner kroner til tabet.

Omsætningen faldt en smule til 222,2 millioner kroner, og ifølge regnskabet skyldes underskuddet især afskrivning af goodwill for 40 millioner kroner og en sponsoraftale med cykelholdet Team EDS Fakta.

Ifølge ledelsen i den danske afdeling af EDS er årets resultat "isoleret set ikke tilfredstillende", men selskabet hævder dog, at det i et vist omfang er klare prioriteringer, der ligger bag tabet.

EDS Danmark A/S Årsregnskab
Millioner kroner20022001
Omsætning222,2222,8
Resultat af primær drift (EBIT)12,039,4
Resultat før skat -75,3-31,6
Resultat-85,5-40,7
Egenkapital159,974,2
Antal ansatte173181
- Det resterende underskud er ikke udtryk for en generel overkapacitet eller lav effektivitet, men for et bevidst valg fra EDS om at have en global tilstedeværelse, således at vore kunder kan opnå en ensartet høj service i alle de markeder de måtte være aktive, uanset om det i en årrække måtte give underskud for EDS lokalt, skriver selskabet i sit regnskab.

De mange tab efterlader gang på gang EDS Danmark med en umiddelbart slunken pengekasse.

Efter underskudsåret 2001 fyldte amerikanske EDS kassen op i det danske datterselskab og konverterede gæld for 115 millioner kroner til egenkapital i EDS Danmark. I regnskabet for 2002 forsikrer selskabet igenom sin overlevelse:

- Under alle omstændigheder er EDS Danmarks kapitalberedskab til enhver tid tilstrækkeligt sikret gennem en koncernintern låneaftale, står der i regnskabet.

På grund af restruktureringer og konsolidering venter EDS at stå stærkere i fremtiden. Mere konkret skulle det udmynte sig i et positivt resultat "inden for få år". I 2003 venter selskabet "at kunne levere et klart forbedret nettoresultat".

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job