EU udvider indsats mod spam

Eu frygter, at de enorme mængder spam, der udsendes hver dag, på sigt vil få virksomheder og forbrugere til at stoppe med at bruge internettet. Derfor vil EU nu med en global indsats have sat en stopper for spam.

Virksomheder og forbrugere modtager nu så mange spam-mails, at det udgør en trussel for IT-samfundet.

Det mener Europa-Kommissionen, der nu vil udvide sin indsats imod de uønskede reklame-mails, så der bliver tale om et globalt samarbejde.

- Bekæmpelsen af spam er en sag, der vedrører os alle, og det er blevet et af de vigtigste problemer, som internettet står over for i dag, siger IT-kommissær Erkki Liikanen i en meddelelse tirsdag.

Inviterer til samarbejde

Han besøgte i sidste måned den amerikanske handelskommission, FTC, for at drøfte mulighederne for at bekæmpe spam, og EU inviterer næste forår til et spam-seminar for eksperter fra OECD's 30 medlemslande.

Inden for EU er medlemslandene forpligtet til at have en lovgivning mod spam klar senest i oktober i år.

Direktivet, der blev vedtaget sidste sommer og også omfatter SMS-beskeder på mobiltelefonen, tvinger virksomheder til at spørge forbrugerne, om de vil modtage markedsføring elektronisk.

Dog har virksomheder - i strid med hidtidig dansk praksis - med EU-direktivet i hånden lov til at sende reklamer af sted til eksisterende kunder uden først at spørge om lov.

Der står meget på spil. Spam var skyld i produktivitetstab for virksomhederne i EU på omkring 19 milliarder kroner sidste år. Det skønnes også, at over halvdelen af den samlede e-mail-trafik i medlemslandene inden slutningen af sommeren vil være spam.

- Vi må gribe ind, før brugerne af e-mail og SMS holder op med at bruge internettet og mobiltjenesterne eller bruger disse tjenester i mindre udstrækning, end de ellers ville have gjort, siger Erkki Liikanen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere