Dells danske indtjening styrtdykker

Tallet på bundlinjen faldt hele 80 procent i Dell's danske forretning sidste år. Resultatet blev blandt andet trukket ned af løn til mange nye ansatte. Omsætningen voksede dog omend i mindre tempo, og selskabet satser stadig på at erobre flere danske kunder i 2003.

Den amerikanske hardware-producent Dells forretning i Danmark sender kun en lille sum penge til moderselskabet i USA, efter værdierne er gjort op for det seneste år.

Overskuddet på bundlinjen faldt over 80 procent til knap fire millioner kroner i selskabet.

Det markante fald blev en realitet på trods af, at omsætningen i Dell steg syv procent til 250 millioner kroner, hvilket dog er en mindre opbremsning i forhold til væksten på 13 procent året før.

Dækker ikke reelle forretning

Omsætningen dækker dog ikke Dells reelle danske forretning.

Årsagen er, at hovedparten af Dells salg foregår på kommissionsbasis, og derfor ender kun en mindre procentdel i selskabets omsætningstal.

Dell solgte sidste år pc'er og andet computerudstyr for omkring en milliard kroner i Danmark og havde dermed mindre succes end året før, hvor salget var på 1,1 milliard kroner.

Til sammenligning blev der i 2002 solgt for 1,6 milliarder kroner i resten af Norden.

Ifølge regnskabet trækker ekstra penge til løn resultatet ned, da udgifter til løn alene er vokset med 35 millioner kroner. I løbet af året er der blandt andet blevet ansat 64 nye medarbejdere, ligesom der har været tale om andre omkostninger.

Næste år venter Dells ledelse at sidde på en endnu større del af det danske marked, ligesom selskabet venter at få overskud på bundlinjen.

Dell Computer A/SÅrsregnskab
Millioner kroner02/0301/02
Omsætning250,3233,6
Resultat før finansielle poster5,430
Resultat før skat 6,331
Resultat3,921,3
Egenkapital49,345,4
Antal ansatte254190
Da administrerende direktør, Carsten Hasselbalch, i februar satte i chefstolen i stedet for Ole Konnerup, sagde han om vækstplanerne:

- Vi vil være nummer et eller to på vores primære markeder, og Danmark og Norge er to af dem.

På verdensplan har amerikanske Dell generobret pladsen som den største producent af pc'er. Selskabet måtte ellers kortvarigt vige fra den position, da Hewlett-Packard og Compaq fusionerede.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S