Danske it-iværksættere vinder Intel-pris og penge

I teknologikonkurrencen Intel Challenge var to af fire finalister danske. De to start up's besatte både første- og andenpladsen og ryddede pengebordet.

Artikel top billede

Sara Naseri (th) og Emilie Riis Kjeldsen har vundet Intel Challenge Europe og skal snart afsted til finalen i San Fransisco.
Foto: Venture Cup

To danske start up's vinder Intel Challenge Europe, som er en teknologi-konkurrence, der når deltagere i mere end 50 lande og har forbindelse til Intels laboratorier i hele verden.

I finalen for de vesteuropæiske deltagere var to af de fire finalister danske, og de to start up's endte med at besætte både første- og andenpladsen, da den europæiske finale blev afviklet i Polen.

"Nu glæder vi os helt vildt til finalen Intel Global Challenge i San Fransisco om to-tre uger," siger Sara Naseri, der er den ene af de to bag BUCKY'o'ZUN, der benytter helt nye metoder til at beskytte mod 99,99 procent af solens skadelige UV-stråler.

Udover Intel Challenge har de to Århus-piger tidligere vundet Venture Cup og CONNECT Denmark Prisen 2011.

Fik idéen i 1.G

Idéen til BUCKY'o'ZUN fik pigerne, da de var 17 år og gik i 1.G på Egå Gymnasium, og det er tre år siden nu.

Nu har selskabet startet produktion op i Japan og fået investeringsvirksomheden Seed Capital med i ejerkredsen.

"De køber sig til nogle procenter af aktierne, men det er hemmeligt hvor mange," siger Sara Naseri.

Hun fortæller, at firmaet har rejst så mange penge, at det kan klare sig et godt stykke tid ud i fremtiden.

"Men det koster mange penge at udvikle et produkt, især et som vores med et klinisk perspektiv," siger Sara Naseri, der håber at kunne knytte værdifulde kontakter, når hun og partneren Emilie Riis Kjeldsen drager til San Fransisco til den verdensomspændende finale i Intel Challenge.

En slags forslags-generator

Den anden finalist og vinder af andenpladsen og 50.000 kroner er det dansk/tyrkiske selskab WeDecide. Det har udviklet en platform, som er en slags forslagsgenerator og udvælgelsesfacilitator, der hjælper virksomheder med at generere idéer og forvandle dem til værdifulde projektforslag.

"Vi er beærede og ser frem til finalen på Berkeley," skriver Erdem Ovacik på selskabets blog.

Baggrunden for Intel Challenge er, at ikke mange europæere brænder for at blive iværksættere. Intel begræder, at kun 39 procent af EU's borgere mener, at deres skolegang har givet dem evner og know-how til at blive iværksættere.

Hver fjerde siger, at deres skolegang har givet dem lyst til at blive iværksætter. For at ændre på det faktum bruger Intel hvert år mere end en halv milliard kroner på uddannelse i godt 50 lande og lancerede altså også konkurrencen Intel Challenge for seks år siden.

Projekter til Intel Challenge bør være rettet imod udvikling af teknologier, som kan omfatte, men ikke er begrænset til wireless computing, digital home, erhvervs- og forbruger-software, energi, nanoteknologi, halvledere, digital sundhed og bioteknologi.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S