Danske it-iværksættere vinder Intel-pris og penge

I teknologikonkurrencen Intel Challenge var to af fire finalister danske. De to start up's besatte både første- og andenpladsen og ryddede pengebordet.

Artikel top billede

Sara Naseri (th) og Emilie Riis Kjeldsen har vundet Intel Challenge Europe og skal snart afsted til finalen i San Fransisco.
Foto: Venture Cup

To danske start up's vinder Intel Challenge Europe, som er en teknologi-konkurrence, der når deltagere i mere end 50 lande og har forbindelse til Intels laboratorier i hele verden.

I finalen for de vesteuropæiske deltagere var to af de fire finalister danske, og de to start up's endte med at besætte både første- og andenpladsen, da den europæiske finale blev afviklet i Polen.

"Nu glæder vi os helt vildt til finalen Intel Global Challenge i San Fransisco om to-tre uger," siger Sara Naseri, der er den ene af de to bag BUCKY'o'ZUN, der benytter helt nye metoder til at beskytte mod 99,99 procent af solens skadelige UV-stråler.

Udover Intel Challenge har de to Århus-piger tidligere vundet Venture Cup og CONNECT Denmark Prisen 2011.

Fik idéen i 1.G

Idéen til BUCKY'o'ZUN fik pigerne, da de var 17 år og gik i 1.G på Egå Gymnasium, og det er tre år siden nu.

Nu har selskabet startet produktion op i Japan og fået investeringsvirksomheden Seed Capital med i ejerkredsen.

"De køber sig til nogle procenter af aktierne, men det er hemmeligt hvor mange," siger Sara Naseri.

Hun fortæller, at firmaet har rejst så mange penge, at det kan klare sig et godt stykke tid ud i fremtiden.

"Men det koster mange penge at udvikle et produkt, især et som vores med et klinisk perspektiv," siger Sara Naseri, der håber at kunne knytte værdifulde kontakter, når hun og partneren Emilie Riis Kjeldsen drager til San Fransisco til den verdensomspændende finale i Intel Challenge.

En slags forslags-generator

Den anden finalist og vinder af andenpladsen og 50.000 kroner er det dansk/tyrkiske selskab WeDecide. Det har udviklet en platform, som er en slags forslagsgenerator og udvælgelsesfacilitator, der hjælper virksomheder med at generere idéer og forvandle dem til værdifulde projektforslag.

"Vi er beærede og ser frem til finalen på Berkeley," skriver Erdem Ovacik på selskabets blog.

Baggrunden for Intel Challenge er, at ikke mange europæere brænder for at blive iværksættere. Intel begræder, at kun 39 procent af EU's borgere mener, at deres skolegang har givet dem evner og know-how til at blive iværksættere.

Hver fjerde siger, at deres skolegang har givet dem lyst til at blive iværksætter. For at ændre på det faktum bruger Intel hvert år mere end en halv milliard kroner på uddannelse i godt 50 lande og lancerede altså også konkurrencen Intel Challenge for seks år siden.

Projekter til Intel Challenge bør være rettet imod udvikling af teknologier, som kan omfatte, men ikke er begrænset til wireless computing, digital home, erhvervs- og forbruger-software, energi, nanoteknologi, halvledere, digital sundhed og bioteknologi.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S