Torsdagens aviser om it

Kommunernes hjemmesider når slet ikke de unge. Stuxnet-efterfølger kan være på vej.

Artikel top billede

Kommunernes hjemmesider når slet ikke de unge

Kommunerne erkender, at de har fejlet med den digitale selvbetjening og siger samtidig, at målet om en større brug af løsningerne kun kan nås ved, at de yngre generationer bakker op. Det er der bare ikke meget, der tyder på vil ske. (Berlingske)

Stuxnet-efterfølger kan være på vej

Stuxnet har fået en lillebror ved navn Duqu, der skal forberede angreb mod industrianlæg, advarer sikkerhedseksperter. (Politiken)

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S