Halvdelen af de ansatte fyret fra Digiquant

Tab følger tab for Roskilde-selskabet Digiquant, som producerer afregningssystemer til teleselskaber. Fremtiden er foreløbig sikret af investorer, som står klar med kontanter, fulgt af krav om nedskæringer. I 2002 røg tæt på halvdelen af de ansatte ud.

Roskildes tidligere IT-flagskib, softwareselskabet Digiquant, har i det forløbne år fyret over halvdelen af sine medarbejdere.

I 2001 var der i gennemsnit 323 ansatte i forhold til 178 i 2002. Da 2003 startede, var antallet af ansatte nede på 153, og i første kvartal i år er der skåret yderligere i medarbejderstaben.

Den seneste fyringsrunde er et led i en generel omstrukturering af selskabet, der udvikler afregningssoftware til teleselskaber. Digiquant overvejer at lukke datterselskaber i udlandet.

Nedskæringerne skal dels geare forretningen til det noget slunkne marked, og samtidig er det et krav fra investorerne, at der skal spares, for ellers lukker den beredvillige kassekredit.

Digiquant A/S Årsregnskab
Millioner kroner20022001
Omsætning128,5180,3
Resultat af primær drift (EBIT)-69,7-144,9
Resultat før skat -97,9-188,5
Resultat-98,9-189
Egenkapital25,748
Antal ansatte178323
Investorernes velvilje er afgørende, hvis Digiquant ikke skal gå ned. For softwarevirksomheden taber penge i en lind strøm. Det dræner pengekassen i en grad, der ville være fatal for selskabet, hvis det ikke var for gavmilde investorer.

Men ifølge Digiquants regnskab kaster investorerne i 2003 penge i kassen, efterhånden som det bliver nødvendigt, for at selskabet kan overleve.

Blandt andet på den baggrund er der ifølge regnskabet ingen lukning lige rundt om hjørnet.

- Det er ledelsens vurdering, at selskabet har den fornødne likviditet til at forsætte driften i en overskuelig fremtid, står der i regnskabet.

Så sent som i april 2002 smed investorer, der blandt andre tæller verdens største producent af netværksudstyr, Cisco, og investeringsfirmaet General Atlantic Partners, 67 millioner kroner i den slunkne pengekasse. Og i foråret 2001 gav de samme investorer et kapitalindskud på 154 millioner kroner.

Men efter 2002 har selskabet kun en egenkapital på 26 millioner kroner. Det rækker ikke langt, når forretningen med at udvikle og sælge afregningssystemer til teleselskaber gav et underskud på 99 millioner kroner.

Samlet har Digiquant tabt tæt på en halv milliard kroner siden sommeren 1998, omkring halvdelen i katastrofeåret 2001.

Computerworld Online ville gerne have haft uddybende oplysninger om Digiquants nuværende medarbejderantal, investorernes fortsatte gavmildhed og overlevelsesmulighederne på længere sigt. Men selskabets ledelse har ikke ønsket at stille op.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S