Hvad er bedst for forretningen: Google+ eller Facebook?

Facebook har et betydeligt forspring, men Google+ kan vise sig at ramme en erhvervs-niche med tilføjelsen af visse funktioner.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Siden Google sidste mandag lancerede Google+ Sider til virksomheder, har selskabet fået på puklen for ikke at give virksomhederne visse grundlæggende værktøjer og funktioner.

Selvom flere brancheanalytikere vurderer, at Google+ vil kunne finde et lukrativt nichemarked blandt erhvervsbrugere af sociale netværk, så er der indtil videre bred enighed om, at Facebook stadig er det bedste sted for virksomheder, der ønsker at række ud til kunderne.

"Jeg tror, at Google har forsøgt at balancere mellem på den ene side at reagere hurtigt på en stor markedsefterspørgsel - understøttelse af virksomheders tilstedeværelse på Google+ - og på anden side at lancere et produkt der fra starten har alle de ønskede funktioner," siger analytiker Ray Valdes fra Gartner.

"De har valgt ikke at vente til Google+ er fuldt udstyret med også vigtige men sekundære funktioner såsom understøttelse af flere administratorer, overførsel af konti og understøttelse af lydfiler."

"I denne sektor, der er under hurtig forandring, har Google ikke tid til at vente, indtil selskabet har et produkt med alle funktioner klar," tilføjer Valdes.

Faktisk kan man lave en ret lang liste over funktioner, som Google+ Sider endnu ikke har, heriblandt er det ikke muligt for virksomheder at tilbyde rabatkoder eller -kuponer eller at udbyde konkurrencer eller lotterier. Virksomhederne har heller ikke mulig for at sælge produkter på Google+ Sider.

Mange af de funktioner er tilgængelig på Facebook og nu vil brugerne også have dem på Google+.

Kort efter Google i juli bad virksomhederne om at vente med at oprette profiler på Goolge+, indtil der var et netværk klar til dem, lancerede Facebook sin Facebook for Business, hvilket grundlæggende er en vejledning til virksomhederne om, hvordan de anvender de erhvervsrelaterede funktioner på Facebook.

Facebook viste med al tydelighed, at firmaet gik efter virksomhederne og deres onlinetid, og udnyttede forsinkelsen af Google+ Sider. Nu siger analytikerne flere måneder senere, at det er åbenlyst, at der stadig skal arbejdes på Google+.

Facebooks løsning er mere komplet

Valdes mener dog, at Google+ Sider er en god start og at selskabet vil fylde ud med flere funktioner i de kommende måneder.

"Selvom Google er blevet kritiseret for, at der er visse mangler i sættet af funktioner, og for at visse ting skulle have været bedre gennemtænkt, så tror jeg, at selskabet ville have mødt endnu værre kritik, hvis det ikke slet ikke havde reageret på behovet for erhvervssider på Google+," siger han.

"Facebooks løsning er i øjeblikket mere komplet, men situationen kan hurtigt ændre sig. Google og Facebook udelukker ikke hinanden. Mange virksomheder har i forvejen både en blog, et Twitter-feed og en side på Facebook, og nu vil en del af dem også oprette en Google+ Side."

Mange virksomheder er til Googles fordel først nu på ved at gå i gang med de sociale medier, hvilket vil give selskabet lidt tid til at få styr på det hele, vurderer analytiker Hadley Reynolds fra IDC.

"Virksomhederne vil helt klart byde Googles løsning og Googles publikum velkommen," tilføjer han.

"Så Google har stadig tid til at køre Sider gennem den proces med ændringer og tilføjelser, som er nødvendig for at få et sådant program til virkelig at blive brugbart og værdifuldt."

En mand ansvarlig for hele virksomheden

Reynolds bemærker, at Facebook, som med 800 millioner brugere er verdens største sociale netværk, kører på fuldt blus med sin Like-knap og andre funktioner til deling og deltagelse, og dermed snupper mange erhvervskroner for næsen af Google.

Analytiker Dan Olds fra The Gabriel Consulting Group mener, at der alligevel er plads til, at Google kan blive et af de mest anvendte sociale værktøjer for erhvervslivet. Først er det dog nødvendigt, at Google tager sig af eksempelvis de problemer, som brugerne påpegede i sidste uge.

"Der er visse reelle begrænsninger af Google+ Sider, som gør det svært for virksomhederne at bruge dem, som de gerne vil; de begrænsninger kan resultere i en væsentligt lavere anvendelse," siger han.

"For eksempel kan kun én person stå for kontoen. Det betyder enten, at et enkelt individ bliver ansvarlig for hele virksomhedens indhold på Google+, eller at adskillige medarbejdere deles om det samme login. Det giver ikke tilstrækkelig kontrol."

På det punkt har Facebook ifølge Olds en fordel, i forhold til spørgsmålet om hvilket sociale netværk, der er bedst for virksomhederne. Men han forventer, at det er noget, Google vil arbejde hårdt for at ændre.

"Jeg vil mene, at hverken Facebook eller Google rigtigt har knækket koden, hvad angår at give virksomhederne det, de virkelig ønsker og har behov for fra sociale netværk," siger Olds. "Når det er sagt, så er området jo under stadig udvikling og det vil tage noget tid, før det hele falder på plads. Derudover findes der ikke noget enkelt værktøj, der opfylder alles behov."

Valdes forventer, at Google+ vil blive tættere integreret med andre services fra Google såsom søgning.

Google har de seneste uger da også selv sagt, at det er præcist, hvad selskabet har til hensigt.

I september offentliggjorde Googles koncernchef, Larry Page, at han ønsker at "transformere" selskabet ved at integrere dets forskellige services med Google+.

Google tog i sidste måned et skridt i den retning med integrationen mellem Google+ og den cloud-baserede kontorpakke Google Apps.

Nu har Google brug for at følge op ved at føje nye forretningsorienterede funktioner til Google+ Sider, fordi den negative omtale ikke hjælper det nye sociale netværk, vurderer Olds.

"Det er skadende, hovedsageligt fordi det ikke hjælper. Der er brug for omtale af virksomheds-siderne såsom: 'Det her er fantastisk, jeg kan ikke vente med at bruge det!' i stedet for: 'Hvorfor helvede kan vi ikke have flere forskellige administratorer af denne konto?'," siger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse