Her er it-iværksætternes store udfordringer

Det er alt for svært at være it-iværksætter i Danmark. Læs her, hvilke udfordringer it-iværksætterne typisk render ind i.

Artikel top billede

It-direktør vil give gratis husly til iværksættere

Derfor kan it-iværksætteri afgøre Danmarks fremtid

Nye virksomheder skal skaffe alle de nye arbejdspladser, vi mangler i Danmark.

Vi skal dermed have sat fut i iværksætteriet.

Men der er en del udfordringer forbundet med det at være it-iværksætter i Danmark anno 2011, ikke mindst for de unge, som skal være kernen i fremtidens erhvervsliv.

Pengene er svære at finde

Når en ny virksomhed skal op at stå, så drejer det sig i høj grad om at finde pengene til at holde virksomheden kørende, indtil økonomien løber rundt af sig selv.

I praksis betyder det, at iværksættere skal på jagt efter investorer, der ikke er bange for at placere en pose penge i en risikozone - der er jo ingen garanti for, at virksomheden bliver en succesforretning med overskud på bundlinjen.

"Konkret har danske iværksættere nogle rammevilkår, der kan give udfordringer for unge iværksættere. Det er svært at få adgang til risikovillig kapital i Danmark, og den såkaldte iværksætterskat gør det endnu sværere at få investorer," siger Morten Bangsgaard, der er direktør i IT-Branchen.

Iværksætterskatten blev, trods et løfte i regeringsgrundlaget, ikke afskaffet i den nye finanslov.

Det betyder, at investorer fortsat betaler 12 procent ekstra i skat af investeringsafkastet, hvis de ejer mere end 10 procent af virksomheden, de har investeret i.

Det vil sige, at mindre investorer betaler 67 procent i skat af deres investeringsafkast mod de normale 55 procent.

De globale konkurrenter

Han peger på, at det i dag på forskellige måder er både lettere og sværere at komme i gang med egen virksomhed.

De tekniske barrierer for at starte op med en god idé og komme ud på markedet med et produkt er blevet markant mindre.

Men samtidig er det hårde tider rent økonomisk, og konkurrencen er hårdere end nogensinde før.

Det er som sådan ikke den danske konkurrence, der er forøget, men globaliseringen bevirker, at det ikke længere er muligt at lukke sig inde i sin nationale osteklokke.

En iværksætter er nødt til at tage højde for de potentielle konkurrenter ude omkring i verden, og det højner standarden og forøger dermed udfordringerne, fortæller Morten Bangsgaard:

"Det globale it-marked åbner op for enorme forretningsmuligheder. Men konkurrencen er også blevet mere global. Det stiller større krav til iværksætterne. Det er ikke længere nok at være den bedste i Danmark for at få stor succes, man skal være blandt de bedste i verden."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune