Internet-orm lukker finske Nordea-kontorer

Storbanken Nordea måtte lukke 50 filialer i Finland, som er blevet ramt af internet-ormen Blaster. Netværket blev for langsomt, og derfor måtte banken undlade at benytte en del af det. Nordea i Danmark er ikke ramt.

Internet-ormen Blaster, også kendt under navnet LovSan, har ramt den store nordiske finanskoncern Nordea i Finland, hvor 50 afdelinger måtte lukkes for at aflaste netværket.

På grund af orme-infektionen arbejdede netværket pludseligt meget langsomt, rapporterer nyhedsbureauet Direkt.

Nordea understreger, at ingen af Nordeas afdelinger i andre lande er ramt af lukningen, lige som ormen ikke har givet uvedkommende adgang til fortrolige oplysninger fra banken.

Blaster-ormen er ellers på retur, melder flere sikkerhedsfirmaer. Natten til lørdag ventes den imidlertid at skabe uro igen, da den er programmeret til lade alle sine ofre angribe Microsoft-webstedet windowsupdate.com. Fra netop det websted skal brugerne hente den rettelse, som lukker det sikkerhedshul i Windows, som ormen udnytter.

Blaster-ormen og de nye varianter af den skønnes ifølge Cnet at have inficeret 120.000 computere over hele verden. Da orme-epidemien var på sit højeste, ramte den 2500 nye Windows-maskiner hver time.

Microsoft arbejder sammen med de amerikanske myndigheder på at finde den programmør, som har skrevet ormen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere