Vi kårer Årets it-fuser 2011 - hvem vil du nominere?

Nu har du igen muligheden for at lade din harme og retfærdighed gå hånd i hånd, når du skal være med til at udpege årets værste it-fuser. Læs her, hvordan du deltager.

Artikel top billede

Læs også:
It-fuseren 2010: Vi takker for prisen

Ffffssshh.
 
Du kender måske lyden af en fuser, der bare fræser rundt på gulvet og aldrig blev det store, flotte fyrværkeri, som ellers var meningen.
 
Sådanne fusere findes også i den fagre, voksne it-verden, hvor selv storslåede koncepter sommetider bliver reduceret til nedslående projekter og produkter. Eller aldrig blev til noget som helst.
 
Nogle gange skyldes fuseriet, at virksomheder ændrer verden til det katastrofale, andre gange har rettidig omhu været en mangelvare, så man først lugter røgen, når der er ild i hele butikken.
 
I lighed med sidste år kårer Computerworld årets it-fuser, og DU er velkommen til at nominere den begivenhed, det produkt eller projekt, der fortjener at blive hevet frem som it-gyserhistorien, der helst ikke skal gentages alt for mange gange.
 
Sidste år var det NemID, der fik Computerworlds læsere til at krumme tæer langt ind i januar og "vandt" prisen som årets it-fuser 2010.

Hvem skal det være i år?
 
Multimedieskatten fusede ud
Det kunne eksempelvis være den nye regerings velvillighed til at droppe den forhadte multimedie-skat sammen med Enhedslisten - blot for at indføre en anden og lige så tåbelig smartphone-skat.
 
Også den langstrakte og nærmest forsvundne fejde mellem de åbne dokumentstandarder ODF og OOXML er en anden mulighed. Fem år er gået, og mange offentlige ressourcer er blevet brugt på ingenting, da hverken det ene eller det andet format endnu er blevet indført i det offentlige Danmark. Er ODF/OOXML lyden af en fuser?
 
Fuseren kunne også finde vej ind på hospitalet, hvor lægerne skriver under på, at sundheds-it'en sejler, fordi de kittelklædte skal kæmpe med sløve computere og mangel på integrationer mellem programmer, der godt nok er på tværs - men ikke mellem landets fem regioner. Er det godt nok?
 
Eller var årets it-fuser i virkeligheden krigen mellem it-fagforeningen Prosa og it-giganten CSC, der endte i de helt store selvmål fra begge angribere, og i sidste ende virkede som en gigantisk tabersag for begge parter.
 
It-giganter på slingrekurs
CSC kunne måske også tage æren for årets fuser helt alene, da selskabet udover at være part i strejkesagen også funklede med regnskabsfusk i den halve milliardklasse og underskud i den hele milliardklasse på verdensplan. 
 
Samtidig med medarbejderrod og regnskabsrod stod CSC også bag it-rod med stærkt forsinkede offentlige projekter til Rigspolitiet og til Skat, hvor sidstnævnte åbenbart bevidst blev ført bag lyset
 
Et andet selskab, der var på gigantisk slingrekurs i det forgangne år, var den finske mobilgigant Nokia, der alene i Danmark måtte sige farvel til knap 1.000 medarbejdere blandt andet som følge af en fejlslagen strategi på smartphone-markedet.
 
Måske kunne verdens største it-selskab, HP, også kandidere til titlen, efter virksomheden i internationalt farvand sejlede forvirret rundt i øst og vest, og slutteligt fyrede sin direktør.
 
Sådan nominerer du en kandidat
I mindre målestok kan den danske mobilfabrikant Lumigon kanske kandidere til prisen for årets it-fuser for en smartphone, der blev udskreget til en kommende Android-supermobil, men som aldrig fandt frem til forbrugerne.
 
Det er i sidste ende helt op til Computerworlds læsere, og måske har I nogle helt andre end ovenstående kandidater i tankerne.

Mulighederne for at nominere årets it-fuser er mange - og måden er simpel. 

Du nominerer din egen kandidat eller et af ovenstående forslag til Årets It-Fuser 2011 ved enten at skrive i kommentarfeltet under artiklen eller ved at sende en mail til Computerworlds redaktion

Du er meget velkommen til at begrunde din nominering.

Læs Computerworlds debatregler

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT