Her er de it-kriminelles yndlings-mål

Her kan du se fem af de mest populære gerningssteder for it-kriminalitet i året, der nu er ved at rinde ud.

Artikel top billede

Det var bankerne, Android-ejere og Facebook-danskere, der blev ramt hårdest af it-kriminalitet i 2011.

Sådan lyder sikkerhedsfirmaets BullGuards konklusion i en analyse af it-sikkerheden i 2011.

"Malware- og spammængden stiger og stiger. Det er der ikke noget nyt i. Det nye er, at bagmændene er blevet langt mere udspekulerede og direkte, og at de udnytter de nye medieplatforme," siger Claus Villumsen, teknisk direktør, BullGuard.

Han mener, at angriberne er blevet mere professionelle i deres tilgang til Danmark.

"Tidligere fik vi malware-mails på hjælpeløst engelsk eller, hvis bølgerne gik højt, på noget som kunne minde om dansk. Nu ser vi daglige phishing-mails på næsten perfekt dansk, hvor afsenderen ligner Nordea, SKAT, TDC eller store internationale kurervirksomheder."

Firmaet peger på fem problemområder, der har udviklet sig negativt i løbet af 2011:

Falske bank-mail: Især i sidste halvår af 2011 har der været sendt mange falske bank-mails. Tanken bag er at franarre os vores bankinformationer.

Sociale sites: Vi efterlader i stadigt større omfang dybt personlige oplysninger på websites. Hvis siden, vi har givet vores oplysninger, bliver hacket, har vi ingen kontrol over, hvad der sker med vores data. Facebook er også kendt for at være hjemsted for spyware, malware via chat eller links.

Smartphones og tablets: Ejere af smartphones og tablets har indtil i år været forskånet for alvorlige trusler, men i takt med danskernes online-liv også ligger på de nye platforme, flytter problemerne med.

Android Market: En af de positive ting ved Android er den ret åbne platform. Desværre bliver åbenheden også misbrugt. Android Market indeholder betalings apps, som intet indhold har eller apps med decideret skadeligt indhold, som kan indhente og videregive personlige informationer.

Applikationer: Desværre er ikke alle applikationer skabt for at underholde eller gøre livet lettere. Nogle indhenter på legitim vis personlige informationer om brugerne, hvorefter de kan blive solgt videre.

Brug den sunde fornuft

For at lægge låg på problemerne anbefaler firmaet, at man bruger sin sunde fornuft i kombination med et sikkerhedsprogram og opdateret software.

Sikkerhedsreglerne gælder ikke kun for computeren, men også for tabletten og mobilen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil