Her er de it-kriminelles yndlings-mål

Her kan du se fem af de mest populære gerningssteder for it-kriminalitet i året, der nu er ved at rinde ud.

Artikel top billede

Det var bankerne, Android-ejere og Facebook-danskere, der blev ramt hårdest af it-kriminalitet i 2011.

Sådan lyder sikkerhedsfirmaets BullGuards konklusion i en analyse af it-sikkerheden i 2011.

"Malware- og spammængden stiger og stiger. Det er der ikke noget nyt i. Det nye er, at bagmændene er blevet langt mere udspekulerede og direkte, og at de udnytter de nye medieplatforme," siger Claus Villumsen, teknisk direktør, BullGuard.

Han mener, at angriberne er blevet mere professionelle i deres tilgang til Danmark.

"Tidligere fik vi malware-mails på hjælpeløst engelsk eller, hvis bølgerne gik højt, på noget som kunne minde om dansk. Nu ser vi daglige phishing-mails på næsten perfekt dansk, hvor afsenderen ligner Nordea, SKAT, TDC eller store internationale kurervirksomheder."

Firmaet peger på fem problemområder, der har udviklet sig negativt i løbet af 2011:

Falske bank-mail: Især i sidste halvår af 2011 har der været sendt mange falske bank-mails. Tanken bag er at franarre os vores bankinformationer.

Sociale sites: Vi efterlader i stadigt større omfang dybt personlige oplysninger på websites. Hvis siden, vi har givet vores oplysninger, bliver hacket, har vi ingen kontrol over, hvad der sker med vores data. Facebook er også kendt for at være hjemsted for spyware, malware via chat eller links.

Smartphones og tablets: Ejere af smartphones og tablets har indtil i år været forskånet for alvorlige trusler, men i takt med danskernes online-liv også ligger på de nye platforme, flytter problemerne med.

Android Market: En af de positive ting ved Android er den ret åbne platform. Desværre bliver åbenheden også misbrugt. Android Market indeholder betalings apps, som intet indhold har eller apps med decideret skadeligt indhold, som kan indhente og videregive personlige informationer.

Applikationer: Desværre er ikke alle applikationer skabt for at underholde eller gøre livet lettere. Nogle indhenter på legitim vis personlige informationer om brugerne, hvorefter de kan blive solgt videre.

Brug den sunde fornuft

For at lægge låg på problemerne anbefaler firmaet, at man bruger sin sunde fornuft i kombination med et sikkerhedsprogram og opdateret software.

Sikkerhedsreglerne gælder ikke kun for computeren, men også for tabletten og mobilen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen