Her er de it-kriminelles yndlings-mål

Her kan du se fem af de mest populære gerningssteder for it-kriminalitet i året, der nu er ved at rinde ud.

Artikel top billede

Det var bankerne, Android-ejere og Facebook-danskere, der blev ramt hårdest af it-kriminalitet i 2011.

Sådan lyder sikkerhedsfirmaets BullGuards konklusion i en analyse af it-sikkerheden i 2011.

"Malware- og spammængden stiger og stiger. Det er der ikke noget nyt i. Det nye er, at bagmændene er blevet langt mere udspekulerede og direkte, og at de udnytter de nye medieplatforme," siger Claus Villumsen, teknisk direktør, BullGuard.

Han mener, at angriberne er blevet mere professionelle i deres tilgang til Danmark.

"Tidligere fik vi malware-mails på hjælpeløst engelsk eller, hvis bølgerne gik højt, på noget som kunne minde om dansk. Nu ser vi daglige phishing-mails på næsten perfekt dansk, hvor afsenderen ligner Nordea, SKAT, TDC eller store internationale kurervirksomheder."

Firmaet peger på fem problemområder, der har udviklet sig negativt i løbet af 2011:

Falske bank-mail: Især i sidste halvår af 2011 har der været sendt mange falske bank-mails. Tanken bag er at franarre os vores bankinformationer.

Sociale sites: Vi efterlader i stadigt større omfang dybt personlige oplysninger på websites. Hvis siden, vi har givet vores oplysninger, bliver hacket, har vi ingen kontrol over, hvad der sker med vores data. Facebook er også kendt for at være hjemsted for spyware, malware via chat eller links.

Smartphones og tablets: Ejere af smartphones og tablets har indtil i år været forskånet for alvorlige trusler, men i takt med danskernes online-liv også ligger på de nye platforme, flytter problemerne med.

Android Market: En af de positive ting ved Android er den ret åbne platform. Desværre bliver åbenheden også misbrugt. Android Market indeholder betalings apps, som intet indhold har eller apps med decideret skadeligt indhold, som kan indhente og videregive personlige informationer.

Applikationer: Desværre er ikke alle applikationer skabt for at underholde eller gøre livet lettere. Nogle indhenter på legitim vis personlige informationer om brugerne, hvorefter de kan blive solgt videre.

Brug den sunde fornuft

For at lægge låg på problemerne anbefaler firmaet, at man bruger sin sunde fornuft i kombination med et sikkerhedsprogram og opdateret software.

Sikkerhedsreglerne gælder ikke kun for computeren, men også for tabletten og mobilen.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job