Robin Hood-hackere vil dræne dit kreditkort

En hacker-gruppe vil lænse dit kreditkort og give pengene til de hjemløse.

Artikel top billede

(Foto: www.lelesandrini.it /)

Læs også:
Eksploderer Facebook og går i sort i næste uge?

Modedille: Hack og offentliggør alt på nettet

De berygtede hacktivister, som kalder sig henholdsvis Anonymous og TeaMp0isoN, har slået pjalterne sammen om en kreditkortsvindel-kampagne, der har til hensigt at ramme bankerne.

Udbyttet fra tømningen af kreditkort skal doneres til velgørenhedsorganisationer og til de grupper, der demonstrerer mod den amerikanske finanspolitik.

Det skriver Computerworlds søstermagasin, den amerikanske udgave af PCWorld.

Operation Robin Hood

De to hacker-grupper har skabt en alliance, der kalder sig for pOisAnon, og de har døbt aktionen for Operation Robin Hood.

Referencen til den engelske eventyrhelt er åbenbar, da han også stjal fra de rige og gav til de fattige.

"Operation Robin Hood har til hensigt at give pengene tilbage til dem, der er blevet svindlet af systemet og vigtigst af alt til dem, som er blevet snydt af bankerne," lyder det i en udtalelse fra pOisAnon.

Den kreditkortsvindel, som gruppen hævder at stå bag, skulle allerede være sat i gang. Pengene er ifølge hacktivisterne taget fra blandt andet Bank of America, Chase og CitiBank.

CitiBank undersøger i øjeblikket påstandene, men vil ikke udtale sig til medierne, skriver PCWorld, der ligeledes har forsøgt at få en kommentar fra Visa Europe, uden held.

Banken dækker tabet

Hacktivisterne hævder, at aktionen ikke vil ramme enkeltpersoner, fordi folk, der udsættes for kreditkortsvindel, får tabet godtgjort af kreditkortselskaber eller banker.

En talsmand fra CitiBank påpeger dog, at reglerne er forskellige fra land til land, og at der er tidsfrister for, hvornår de ulovlige transaktioner har fundet sted, til de bliver anmeldt. Anmeldes tyverierne ikke inden for denne tidsfrist, skal banken ikke dække tabet.

Hvis man har mistanke om svindel, skal det derfor rapporteres så hurtigt som mulig, lyder det fra banken, der også siger, at velgørenhedsorganisationerne skal betale donerede beløb tilbage, hvis der er mistanke om svindelpenge.

Vi er ikke bange for politiet

Hackergruppen siger helt åbent, at de ikke frygter at blive anholdt.

"Vi er hverken bange for politi, Secret Service eller FBI," hedder i udmeldingen fra hacktivisterne.

Gruppen peger desuden på, at Operation Robin Hood er en videreførelse at en tidligere kampagne, kaldet Operation Cash Back, som opfordrede folk til at tømme deres bankkonti for at straffe bankerne.

Læs også:
Eksploderer Facebook og går i sort i næste uge?

Modedille: Hack og offentliggør alt på nettet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S