Artikel top billede

Microsoft gør sig klar til at betateste Windows 8

Microsoft vil angiveligt begynde at betateste den næste Windows-version inden for kort tid. Se den mest sandsynlige tidsplan her.

Læs også:

Test: Sådan virker Windows 8

Computerworld News Service: Microsoft vil tilsyneladende udgive Windows 8 efter samme tidsplan som Windows 7 med offentliggørelsen af den første beta af det nye styresystem først på året 2012.

Microsoft har endnu ikke officielt sagt noget om, hvornår Windows 8 vil komme på markedet, eller endda blot hvornår der udkommer en beta-version. Men anonyme kilder hævder, at en betaudgivelse af Windows 8 vil ske inden for de næste få måneder.

The Next Web hævder med henvisning til anonyme kilder "tæt på Microsoft," at Windows 8 beta vil blive offentliggjort i februar.

Winrumors hævder dog med henvisning til sine egne anonyme kilder, at den første stabile test-build af Windows 8 vil blive offentliggjort allerede sidst i januar.

Sådan var tidsplanen ved Windows 7

Hvad enten det bliver i januar eller februar, så overrasker det ikke med en betaudgivelse af Windows 8 først på året 2012. Mange iagtagere regner med, at Windows 8 vil følge den samme tidsplan som Windows 7.

Microsoft udgav den offentlige beta af Windows 7 først i januar 2009. Den stort set færdigudviklede såkaldte release candidate-version debuterede fire måneder senere og 22. oktober blev Windows 7 officielt lanceret.

Man har også længe regnet med en officiel lancering af Windows 8 i 2012 på grund af lækkede dokumenter og offentlige udtalelser af Microsofts topchef, Steve Ballmer.

Men der er også noget, det tyder på, at Windows 8 muligvis bliver hurtigere klar end forgængeren. En chef fra Nokia bemærkede for nylig til en fransk avis, at den finske mobilproducent planlægger at lancere en tablet-pc med Windows 8 allerede i juni 2012.

Det står dog ikke klart, om denne chef fra Nokia mente, at selskabet vil begynde at producere disse tablet-pc'er eller faktisk vil begynde at sælge dem fra juni. Hvis det første er tilfældet, betyder det stadig, at Windows 8 følger en tidsplan i stil med Windows 7's.

Microsoft udgav Windows 7 til producenterne i juni 2009, så de kunne begynde at inkorporere styresystemet i deres produkter.

Selvom der endnu ikke er en betaversion af Windows 8 klar, udgav Microsoft i september en tidlig testversion af det nye styresystem til udviklerne. Hvis det har interesse, kan den downloades fra Microsofts website.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Test: Sådan virker Windows 8




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere