Artikel top billede

Telebutikker dumper med et brag på kundeservice

Servicen i de danske telebutikker får absolut bundkarakter.

Danskerne er ikke videre begejstrede for servicen i de danske telebutikker.

I hvert fald skraber alle de fire store teleselskaber bunden i en stor undersøgelse om kundetilfredshed, som Interresearch har udarbejdet, skriver Børsen.

I bunden på dumpeplaceringer ligger nemlig de telebutikker, der findes på de fleste gågader i de danske købstæder.

Telias butikker ligger helt i bund, men kunderne er næsten lige så utilfredse i TDC, 3 og Telenors butikker.

"Telebranchen er påvirket af heftig konkurrence, og i det intense marked er vi ikke altid lige gode til at gøre vores ydelser gennemskuelige," siger Anders Jensen, privatdirektør i TDC, til Børsen.

Han siger til avisen, at han ser undersøgelsen som et udtryk for 'generel misfornøjelse med telekom-branchen' og altså ikke et udtryk for, at danskerne generelt er utilfredse med de pågældende butikker.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere