Apples iPad 3 kan være her om få måneder

Apples næste iPad kan være ude i butikkerne allerede om få måneder, mener kilder at vide.

Artikel top billede

Læs også:

Tablet på syv eller 10 tommer - hvad er bedst?

Apple selv siger som sædvanlig ikke et pip - og som sædvanlig betyder det, at rygterne får frit spil.

Denne gang handler det om lanceringen af iPad 3. 

I den seneste tid har det mest vedholdende rygte været, at Apples kommende iPad-model vil blive lanceret i foråret 2012.

Nu fortæller kilder blandt underleverandørerne til Digitimes, at den næste iPad forventes at være klar inden for de næste tre til fire måneder.

Underleverandørerne baserer deres viden på, at de allerede er begyndt at levere komponenter til den nye tablet fra Apple.

Digitimes skriver desuden, at produktionen af iPad 2 fortsætter for fuld styrke resten af 2011, men at den vil blive droslet ned i første kvartal 2012, så Apple er klar til at lancere den næste version af den populære tablet-pc.

Sådan blev iPad 1 og 2 lanceret

Mens det naturligvis er svært at vide, om de anonyme kilder rent faktisk ved så meget om lanceringsplanen, som de påstår, så giver en lancering om tre-fire måneder faktisk god mening.

iPad 2 blev lanceret i foråret, hvilket var godt og vel et år efter den oprindelige lancering af iPad.

Men selvom det dermed vil være logisk med en ny iPad-lancering inden for de næste tre-fire måneder, er det uvist, om der - når iPad 3 kommer før eller siden - vil være tale om en helt ny version eller blot en opgradering af iPad 2.

Det var tilfældet, da iPhone 4S afløste iPhone 4 tidligere på året. 

iPad kommer under pres

Uanset hvad kommer Apple i de kommende år på overarbejde, hvis den hidtil så markante iPad—markedsandel skal fastholdes.

Ifølge den seneste opgørelse over det globale tablet-marked fra Gartner bliver der i 2011 solgt omkring 63,6 millioner tablets på verdensplan - det ventes at være steget til 326,3 millioner i 2015.

Apples markedsandel ventes i år at lande på 73,4 procent, og på omkring 50 procent i 2014.

Læs også:

Tablet på syv eller 10 tommer - hvad er bedst?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo