Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

3: I kan godt glemme nedbruds-kompensation

Mobilselskabet 3 vil ikke kompensere sine kunder for nedbrud på netværket. Selskabet har ellers tidligere kompenseret ved lignende tilfælde. Læs her, hvorfor 3 har ændret praksis.

Læs også:

3 efter nyt nedbrud: Vi har landets bedste netværk

Lørdag 10. december brød mobilselskabet 3's netværk ned. Særligt jyske 3-abonnenter var hårdt ramt.

Her var nogle kunder uden mobildækning i op til 10 timer.

Computerworld talte med 3's kommunikationschef to dage efter det omfattende nedbrud.

Her blev hun blandt andet spurgt, om de berørte kunder havde udsigt til kompensation for ulejligheden.

"Det ved jeg ikke endnu. Det skal vi finde ud af internt. Indtil videre har vi koncentreret os om at få netværket op igen, og hvad vi har skullet sige til kunderne. Kompensationen kommer vi til," svarede kommunikationschef Stine Green Paulsen fra 3 mandag morgen efter nedbruddet.

Men hvad kom 3 så frem til?

"Der bliver ikke nogen kompensation," siger Stine Green Paulsen i dag til Computerworld.

Mange undrer sig måske over den udmelding.

Du vil nok særligt studse over den udtalelse, hvis du er blandt dem, der husker, at 3 tidligere har kompenseret for netværksnedbrud med blandt andet ekstra taletid.

Stine Green Paulsen forklarer imidlertid:

"Vores kompensation er ikke blevet taget godt imod førhen. Ved et tidligere nedbrud prøvede vi at uddele en gratis times tale, men det blev kritiseret. Vores kunder har i dag pakkeløsninger, der passer til deres behov, så for dem giver ekstra tale ikke mening."

Men hvad er det så kunderne vil have?

Jo, de fleste danske mobiltelefon-ejere vil formentlig stille krav til driftsikkerhed, eftersom vi bor i en del af verden, hvor vi er vant til altid at være på. De vil have et netværk, der virker overalt og hele tiden. Og det ved de godt hos 3.

"For os har det topprioritet at sikre, at vores kunder stoler på, at det ikke sker igen," siger Stine Green Paulsen med henvisning til det landsdækkende nedbrud lørdag den 10. december.

Hun mener nemlig, at tilliden til netværksudbyderen er vigtig. Og selvom 3 ikke har mistet kunder på nedbruddet for to uger siden, fortæller hun, at 3 tager nedbruddet alvorligt.

"Vi oplever ikke, at folk har mistet tilliden til os. Men nogle har været virkelig vrede over nedbruddet, og det må vi ikke negligere, selvom vores netværk fungerer til daglig," siger hun og garanterer, at 3 ikke tager let på decembers netværksnedbrud.

Men hvad gør 3 så for at sikre mod fremtidige nedbrud?

"De store nedbrud må bare ikke ske. Derfor arbejder vi også på en endnu hårdere monitorering af vores kernenetværk, der er placeret i Sverige. Om det betyder flere teknikere på stedet eller noget mere overvågningsudstyr, ved jeg ikke endnu," fortæller kommunikationschefen hos 3.

Sideløbende gennemgår 3's netværk netop i disse år en gennemgribende renovering. Arbejdet kan dog give midlertidige forstyrrelser.

"Der finder hele tiden arbejde sted på vores netværk, så der kan godt ske små udfald indimellem. Vi kan jo ikke lukke lige som en forretning på grund af ombygning, så der kan ske kortvarige lokale nedbrud," siger Stine Green Paulsen.

De landsdækkende nedbrud arbejder 3 dog ihærdigt på at komme til livs.

Læs også:

3 efter nyt nedbrud: Vi har landets bedste netværk




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere