Kina har et hemmeligt våben i AI-kapløbet, som ingen andre kan matche

Der er opstået et massivt gab mellem Kina og resten af verden, der kan få afgørende indflydelse på, hvem der vinder stormagternes AI-kapløb.

Artikel top billede

I øjeblikket udspiller der sig et regulært AI-kapløb mellem USA og Kina.

Her har USA adgang til de mest kraftfulde chips og indtil videre også de mest velfungerende AI-modeller, men kineserne har til gengæld en anden stor fordel.

For ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal genererer Kina mere end dobbelt så meget elektricitet som USA, og det betyder, at nogle kinesiske datacentre i dag har energiudgifter, der blot er halvt så store om de amerikanske.

Forklaringen er at Kina på kort tid har bygget det største energinet, verden nogensinde har set, og fra 2010 til 2024 har landet udvidet sin elektricitetskapacitet med mere end resten af verden tilsammen.

Det er en betydelig konkurrencefordel, fordi adgangen til elektricitet betragtes som en af de første flaskehalse for udviklingen af kunstig intelligens.

Har muliggjort Deepseek

Wall Street Journal beskriver adgangen til billig elektricitet som en væsentlig årsag til, at blandt andet DeepSeek er i stand til at udvikle AI-modeller, der er konkurrencedygtige med dem fra Vesten, men til en lavere pris og ved hjælp af mindre kraftfulde chips.

Eksempelvis påpeger avisen, at kinesiske virksomheder for at kompensere for chips af lavere kvalitet har brugt store mængder mindre kraftfulde chips til at træne deres modeller.

Det kræver dog betydeligt mere elektricitet, og de lavere elpriser er derfor en del af forklaringen på, at metoden er økonomisk bæredygtig.

I Kina sætter udvidelsen af elektricitetskapaciteten også sit tydelige præg på landskabet i flere regioner. Indre Mongoliets frodige græssletter bliver ifølge Wall Street Journal nu omtalt som “cloud valley”, hvor landskabet er fyldes med vindmøller, mens kabler skærer gennem terrænet og hundredvis af datacentre i øjeblikket er under opførsel.

Investeringsbanken Morgan Stanley forudser ifølge avisen, at Kina i løbet af de næste år vil investere 560 milliarder dollar i sin elektricitetsinfrastruktur, og Goldman Sachs vurderer, at landet i 2030 vil have omkring 400 gigawatt i overskudskapacitet. Det er re gange så meget som alle verdens datacentre på daværende tidspunkt forventes at lægge beslag på.

På vej mod energiherredømme

Der tales ligefrem om, at Kina er på vej mod “et energiherredømme”, og hos verdens AI-selskab OpenAI advares der om, at der har åbnet sig et såkaldt “elektron-gab” mellem USA og Kina.

Et gab, som tech-topchefer i stigende grad opfordrer den amerikanske regering til at få lukket. Microsofts topchef Satya Nadella har offentligt udtrykt bekymring for, om selskabet vil have tilstrækkeligt med elektricitet til at drive de enorme mængder chips, der skal bruges til at træne AI-modeller.

Ifølge Wall Street Journal er der således i de kommende år en risiko for, at de mange amerikanske datacentre vil mangle 44 gigawatt elektricitet, hvilket svarer til den mængde strøm, hele delstaten New York bruger i løbet af en sommer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S