Nokia skrotter Symbian-navnet - her er det nye navn

Nokia omdøber sit styresystem i de kommende smartphones, der ikke længere vil blive kaldt 'Symbian.'

Artikel top billede

Finske Nokia lægger Symbian-navnet i graven.

Det sker med den næste udgave af selskabets mobilstyresystem, der ikke kommer til at hedde Symbian, men derimod 'Nokia Belle.'

Nokia uddyber ikke, hvorfor selskabet har besluttet at omdøbe styresystemet.

De første telefoner med Nokia Belle-styresystemet er lige nu ved at blive samlet.

Det drejer sig om opgraderede versioner af N8, C7 og C6-01. De første modeller vil blive solgt i Kina, hvorefter resten af verden vil komme til senere.

Nokia vil til februar udsende opdateringer til nuværende kunder, hedder det.

Nokia har ellers lanceret en hel stribe Symbian-relaterede produkter, siden selskabet i i februar besluttede at indgå tæt partnerskab med Microsoft.

Nokia-styresystemet er fortsat afgørende for Nokia, indtil selskabet er klart til at sende store mængder Windows Phone-baserede telefoner på markedet.

Det kommer først til at ske i 2012.

"Beslutingen om at droppe Symbian-navnet understreger de vanskeligheder, som Nokia har med at få forbrugerne til at købe Symbian-telefoner. Nokia mener simpelthen, at 'Nokia' er et stærkere brand end 'Symbian," siger Ben Wood fra analysehuset CCS Insight.

Nokia solgte ifølge Gartner 19,5 millioner Symbian-telefoner i tredje kvartal, hvilket sikrer styresystemet en markedsandel på 17 procent.

Det er noget mindre end i det tilsvarende kvartal året før, hvor Nokia med 29,5 millioner solgte Symbian-telefoner havde en markedsandel på 36,3 procent.

Ifølge Gartner er Symbian verdens næststørste mobile styresystem efter Android, hvilket især skyldes stort salg i Østeuropa og Mellemøsten.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S