Nokia skrotter Symbian-navnet - her er det nye navn

Nokia omdøber sit styresystem i de kommende smartphones, der ikke længere vil blive kaldt 'Symbian.'

Artikel top billede

Finske Nokia lægger Symbian-navnet i graven.

Det sker med den næste udgave af selskabets mobilstyresystem, der ikke kommer til at hedde Symbian, men derimod 'Nokia Belle.'

Nokia uddyber ikke, hvorfor selskabet har besluttet at omdøbe styresystemet.

De første telefoner med Nokia Belle-styresystemet er lige nu ved at blive samlet.

Det drejer sig om opgraderede versioner af N8, C7 og C6-01. De første modeller vil blive solgt i Kina, hvorefter resten af verden vil komme til senere.

Nokia vil til februar udsende opdateringer til nuværende kunder, hedder det.

Nokia har ellers lanceret en hel stribe Symbian-relaterede produkter, siden selskabet i i februar besluttede at indgå tæt partnerskab med Microsoft.

Nokia-styresystemet er fortsat afgørende for Nokia, indtil selskabet er klart til at sende store mængder Windows Phone-baserede telefoner på markedet.

Det kommer først til at ske i 2012.

"Beslutingen om at droppe Symbian-navnet understreger de vanskeligheder, som Nokia har med at få forbrugerne til at købe Symbian-telefoner. Nokia mener simpelthen, at 'Nokia' er et stærkere brand end 'Symbian," siger Ben Wood fra analysehuset CCS Insight.

Nokia solgte ifølge Gartner 19,5 millioner Symbian-telefoner i tredje kvartal, hvilket sikrer styresystemet en markedsandel på 17 procent.

Det er noget mindre end i det tilsvarende kvartal året før, hvor Nokia med 29,5 millioner solgte Symbian-telefoner havde en markedsandel på 36,3 procent.

Ifølge Gartner er Symbian verdens næststørste mobile styresystem efter Android, hvilket især skyldes stort salg i Østeuropa og Mellemøsten.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Banedanmark

Systemkonsulent med solide IT-kompetencer

Københavnsområdet

KMD A/S

BI Enterprise Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S