Verdens mest sælgende computer fylder 30 år

I januar 1982 hørte vi for første gang om en fantastisk computer, der den dag i dag sidder på rekorden som den mest solgte computermodel nogensinde.

Tømmermændene fra nytårsaften havde dårligt lagt sig, da CES-messen slog dørene op i Las Vegas i 1982.

I ly for Nevada-ørkenen, inde i en af messens haller, gemte sig en småklodset, sandfarvet genstand, der i dag har titlen som verdens mest solgte computermodel nogensinde.

Det er nu 30 år siden, Commodore 64 for første gang blev vist frem for offentligheden.

Maskinen havde 64 kilobyte ram, heraf navnet, og lyd og grafik, der slog den konkurrerende Apple II. Samtidig kostede Commodore 64 næsten det halve med en konkurrencedygtig pris på 595 dollar. Korrigeret for inflation svarer det til omkring 1.385 dollar eller knap 8.000 danske kroner i nutidige penge.

Salget gik amok, og fra 1983 til 1986 sad den brødkasse-lignende computer på 30 til 40 procent af markedet med to millioner solgte maskiner om året.

I alt er der solgt op mod 17 millioner Commodore 64-computere på verdensplan, inden produktionen stoppede i 1994. Det er en salgsrekord, der aldrig er blevet slået af nogen anden computermodel.

Genoplev fødselsdagsbarnet

Har du lyst til at genopleve de legendariske spil, kan du spille Commodore 64-spil gratis på din mobil eller se vores guide til at få liv i de klassiske spil på din pc.

For nylig testede vi et fedt C64-joystick til din pc, og det er faktisk kun et par måneder siden, at der udkom et nyt spil til den aldrende maskine. Spillet har været mere end 20 år undervejs.

Du kan også gå helt i nostalgi med billeder fra alle de bedste spil i to gallerier. Vi har samlet 20 Commodore 64-spil, du skal genopleve og PC World-læserne har kåret deres yndlingsspil.

Vi ønsker den fantastiske 80'er-maskine tillykke!

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S