Derfor er mobil-opladning med solenergi så svært

Der er nogle helt grundlæggende udfordringer ved at oplade telefoner med solceller.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det er ikke umuligt at oplade en telefon ved hjælp af solceller på enhedens bagside, men det er meget udfordrende, konkluderer Nokia efter at have afsluttet et test-projekt på området.

Der er stadig et stykke vej, inden vi finder en brugbar og ubesværet løsning, fortæller virksomheden.

Hvis de blev placeret på præcist den rigtige måde, så kunne prototype-telefonerne, der er udviklet af Nokia og testet som en del af projektet, i bedste fald høste nok energi til at holde sig i live på standby-mode og til meget begrænset taletid, skriver Nokia i et blogindlæg i denne uge.

Den største udfordring handler om den begrænsede plads på bagsiden af telefonen, der sætter grænser for, hvor stort panelet kan være, og dermed hvor meget batteriet kan oplades, fortæller Nokia.

Virksomheden opnåede relativt gode resultater, når telefonen blev båret omkring udendørs, for eksempel i en holder omkring halsen.

Men det er hverken "den mest stilede eller praktiske metode, og der er behov for en anden løsning," siger Nokia uden dog at foreslå, hvad det kunne være.

De bedste resultater blev opnået i Kenya. Nokias prototype blev også testet i Sydsverige, på Arktis og på det baltiske hav.

Har forsøgt i årevis

Opladning af mobiltelefoner ved hjælp af solceller er ikke noget nyt koncept. Nokia lancerede for eksempel det, virksomheden mener, var den første soldrevne telefon tilbage i 1997.

Senere har leverandører som Samsung Electronics og LG Electronics introduceret smartphones med solceller på bagsiden. Samsung S7550 Blue Earth og LG GD510 Pop blev begge annonceret i 2009.

Leverandørerne troede, at de kunne kapitalisere på offentlighedens interesse for miljøvenlige produkter, vurderer Francisco Jeronimo, der er research manager hos IDC.

Men forbrugerne var ikke villige til at betale mere for et solpanel, og teknologien var og er ikke klar til at gå mainstream, siger han.

Men det giver alligevel mening at bruge solkraft de steder i verden, hvor elektricitet er en begrænset ressource, også selv om teknologien langt fra er perfekt, mener Francisco Jeronimo.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse