Lenovo klar med sin første smartphone - S2

CES, Las Vegas: Lenovo er klar med sin allerførste egenudviklede smartphone til forbrugere. Se her, hvad den kan.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ja, du læste rigtigt. Lenovo er med den nyligt introducerede S2 trådt ind smartphone-markedet. 

Det er første gang, at Lenovo, som er verdens andenstørste pc-producent, har udviklet en smartphone til forbrugere.

S2 blev afsløret ved en pressekonference i Las Vegas og inkluderer et sikkerhedssystem med det formål at beskytte personlige data, forhindre phishing-angreb og sikre netværks- og SMS-trafik.

Under kølerhjelmen har S2 en dualcore 1,4 gigahertz Snapdragon-processor fra Qualcomm og et kamera på otte megapixel.

Telefonen kan synkronisere billeder, musik og video på tværs af mobile enheder og Lenovos produktlinje af bærbare.

S2 fås med enten otte eller 16 gigabyte hukommelse.

Derudover har den en skærm på 3,8 tommer med en opløsning på 800 gange 480 pixel, et frontkamera på 0,3 megapixel (VGA) til videosamtaler og fås med enten 512 megabyte eller en gigabyte hukommelse.

En ting, der er vigtig at være opmærksom på: S2 kører Android 2.3 Gingerbread og altså ikke det helt nye Android 4.0 Ice Cream Sandwich.

Det er endnu uvist, om Lenovo regner med på et tidspunkt at opdatere S2 til Ice Cream Sandwich.

Lenovo har endnu ikke offentliggjort nogen internationale leveringsdatoer eller priser. Selskabet har dog oplyst, at S2 bliver omgående tilgængelig i Kina.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura