E-butikker: Nyt dankort fremmer handlen

Foreningen for Dansk Internethandel ser positivt på det nye af Edankort, der gør det muligt at handle på nettet uden at oplyse kortnummeret på et Dankort. Dog er foreningen på vagt over for den højere pris i forhold til det almindelige Dankort.

Det nye Edankort bliver et boost for den elektroniske handel i Danmark, hvis det holder, hvad bankerne lover.

Det forudser de danske internet-butikker, der er samlet i Foreningen for Dansk Internethandel (FDIH).

Med Edankortet kan handlende på internettet gå på indkøb uden at oplyse kortnummer. I stedet betaler kunderne via deres netbank.

Ifølge formanden for FDIH, Gert Birnbacher, er det afgørende ved kortet, at kunderne ikke skal taste og huske lange kortnumre. Og når de i stedet betaler via deres netbank, kan det måske trække skeptikere til, som ellers er nervøs ved e-handel.

- Kortet er jo ikke implementeret endnu, men holder det, hvad det lover, og er mere bekvemmeligt og sikkert, tror jeg, at det bliver et ekstra kick til e-handlen, siger formanden.

Edankortet kan benyttes fra 22. september.

Prisen for at have Edankortet som betalingsmulighed i en internetbutik bekymrer dog Gert Birnbacher. Den får et hak op i forhold til, hvad det koster at bruge det traditionelle Dankort.

Både Dankort og Edankort koster 1,95 kroner per transaktion, men derudover koster Edankortet 0,3 procent af varens pris mod 0,1 procent, når der handles med Dankort.

- Vi er 80-90 procent glade og tilfredse, og hvis Edankortet virker, er prisen for så vidt okay. Men en del af kernen, der gør e-handel interessant, er netop de lave omkostninger, så priserne bliver holdt nede. Det skal ikke undergraves. Så man skal passe på, der ikke bliver dannet en afgiftsskrue, for der er jo ingen konkurrence til Dankortene, siger Gert Birnbacher.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere