Spæd demonstration mod jobflytning

Arbejdere i Silicon Valley demonstrerede i protest mod, at IT-selskaber flytter job til billig-lande for at spare på lønbudgettet. Demonstrationen talte kun 50 mennesker, men er et nyt syn i en IT-branche, som ikke har tradition for at organiserer sig.

En lille flok IT-ansatte gik tirsdag på barrikaderne i Silicon Valley i protest mod IT-selskabers flytning af job til billigere lande, hovedsageligt i Asien, skriver Financial Times.

Anledningen var en konference, som netop skulle instruere selskaber i, hvordan de bedst flytter IT-job til lande som Indien, Rusland og Kina.

Demonstrationen, som var arrangeret af fagforeningen Communications Workers of America, talte beskedne 50 mennesker og varede kun en time. Men det er et af de første tegn på, at fagforeninger forsøger at tage affære i forhold til den stigende trend med at flytte job fra den vestlige verden.

Fagforeningen proklamerede, at demonstrationen var startskuddet til en længere kampagne, som skal råbe politikere og offentlighed op, så de ser konsekvenserne af at flytte job væk fra USA.

Organisering i fagforeninger har traditionelt ikke været udbredt i IT-branchen, slet ikke i USA. Det var der heller ikke det store behov for under IT-boblen, da det ikke skortede på job eller klækkelige kontante fordele.

Protesten synliggør fagforeningernes forsøg på at hverve medlemmer i IT-branchen, nu da vilkårene for de ansatte har en noget anderledes karakter.

Ifølge analysehuset Gartner vil et ud af ti job i den amerikanske IT-branche i 2004 være flyttet til billig-lande, hvor uddannelsesniveauet er højt, men lønningerne lave. Inden for de næste 15 år vurderes over 3 millioner job at være flyttet, mener et andet analysefirma, Forrester.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job