Universiteter satser på mobil-IT

Fem universiteter i hovedstatdsregionen er gået sammen om at udarbejde en strategi for den fremtidige IT-forskning. Tre områder er valgt ud som de mest lovende, mellem dem bioinformatik og mobil IT.

Universiteterne i hovedstadsområdet er gået sammen om at koordinere deres strategier for IT-forskning.

De fem universiteter er Danmarks Tekniske Universitet, Handelshøjskolen i København, IT-Universitetet i København, Roskilde Universitetscenter og Københavns Universitet.

Rektorerne herfra sidder alle i bestyrelsen for IT-Universitetet, hvor ideen om en fælles IT-forskningsstrategi blev født.

Efter en længere evalueringsproces, hvor forskerne fra de fem universiteter er kommet med forslag til, på hvilke områder man med fordel kunne koordinere IT-forskningen mellem universiteterne, har et koordinationsudvalg med forskere fra de fem universiteter nu valgt målene for den fælles indsats

Kort sagt er det områderne bioinformatik og systembiologi, biomedicinsk billedanalyse og mobil informationsteknologi.

- Vi har valgt tre områder, som ser særligt lovende ud, og fra ledelsens side vil vi gøre alt, hvad vi kan, for at styrke de områder internt. Men også gerne udadtil reklamere for, at her er nogle initiativer, som kan bidrage til regionen, og som kan skabe noget vækst for samfundet, siger rektor på IT-Universitetet, Mads Tofte.

Ved at sætte fokus på tre områder håber universiteterne at kunne udnytte deres forsknings-ressourcer bedre.

- Vi kan bruge projekterne til at samle kræfterne rent forskningsmæssigt i regionen og lave en strategi for, hvad vi vil satse vores forskningsmidler på, siger Mads Tofte.

Projektet er til dels sat i værk på en erkendelse af, at en del af IT-forskningen i regionen har været for spredt.
- Vi vil ud over, at forskningen er fragmenteret. Undersøgelser viser, at forskningen i Danmark bliver smurt lidt tyndt ud, og med strategien ønsker vi at opnå kritisk masse i forskningen og også nogle stærkere og mere synlige resultater til gavn for samfundet, siger Mads Tofte.

Initiativet betyder, at tværgående projekter inden for de tre fokusområder vil få en mere positiv behandling af universiteterne. På IT-Universitetet har Mads Tofte allerede indarbejdet fokusområderne i de kommende stillingsopslag, men oplyser i øvrigt, at der er forskel på, hvordan de enkelte universiteter konkret støtter IT-strategien.

Et af de tre fokusområder er kommet frem på baggrund af et projekt i Ørestaden Nord om anvendelse af mobil informationsteknologi. Her vil forskerne udvikle systemer til geografisk bestemt informationsformidling, så man eksempelvis kan få at vide, at den elevator, man vil anvende, er ude af drift, eller til at finde vej i kontorlandskabet.

Når det gælder bioinformatik og systembiologi er indsatsen knyttet til det arbejde, som professor Søren Brunak fra DTU har udført med finde genetiske egenskaber i databaser, der kan føre til udvikling af nye lægemidler.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere