Politi måtte ikke ransage webfirma

I en kendelse fra Østre Landsret får webfirmaet Catpipe Systems medhold i, at politiet ikke havde ret til at ransage firmaet, der under EU-topmødet sidste år hostede aktivistgruppen Globale Rødders hjemmeside.

Københavns Politi havde ikke ret til at ransage webfirmaet Catpipe Systems' lokaler, fordi firmaet under EU-topmødet sidste år hostede aktivistgruppen Globale Rødders hjemmeside.

Det fremgår af en kendelse fra Østre Landsret, som dermed underkender ransagningskendelsen fra Københavns Byret fra 13. september sidste år.

Globale Rødders hjemmeside opfordrede dengang til cyberangreb mod det danske EU-formandsskabs hjemmeside, og det førte til en storstilet politiransagning af Catpipe Systems' lokaler og servere.

- Kendelsen siger klart, at betingelserne for at gennemføre en ransagning ikke var opfyldt. Det havde bare klædt politiet at have indrømmet, at man havde begået en fejl, siger advokat Kasper Heine, advokatfirmaet Von Haller, der har kørt sagen for Catpipe Systems.

Frygter at miste kunder

Landsretten slår fast, at politiet i sin tid ringede på hos den forkerte:

- Politiet var i besiddelse af tilstrækkelig information til at vide, at Catpipe Systems alene var hosting service provider og ikke havde noget med informationen på Globale Rødders hjemmeside at gøre. Catpipe kunne på ingen måde anses som mistænkt i sagen. En ransagning, som er et ganske indgribende instrument, burde derfor aldrig være foretaget hos Catpipe, siger Kasper Heine.

Det understreges i øvrigt af, at Catpipe Systems havde lukket Globale Rødders hjemmeside, allerede inden politiet dukkede op, og at firmaet fra starten lagde op til at samarbejde med politiet.

Catpipe Systems' direktør, den tidligere Prosa-formand Peter Christensen, frygter, at den hyppige omtale af firmaet i forbindelse med ransagningen skræmmer kunder væk, og derfor har han ikke mange kommentarer til Østre Landsrets kendelse.

- Men vi har fået slået fast, at internetudbydere ikke per automatik er ansvarlige for, hvad der står på de websites, som de hoster, siger Peter Christensen.

Catpipe Systems forlanger nu erstatning af Københavns Politi for den uretmæssige ransagning.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Dygtig teknisk IT-medarbejder søges til optimering af KESDH-løsning

Region Sjælland

KMD A/S

Contract & Vendor Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job