E-boks uden digital signatur

Den digitale signatur, som TDC udsteder for det offentlige, er ikke noget konkurrenceparameter for E-boks. Der skal langt flere interesserede brugere til, inden E-boks vil tilbyde den digitale signatur, skriver avisen Computerworld.

De 126.000 danskere, der er tilmeldt E-boks-tjenesten for elektroniske rudekuverter, kan foreløbigt ikke benytte den digitale signatur, som TDC har vundet opgaven med at udstede og håndtere på vegne af staten.

Ifølge avisen Computerworld anser E-boks-direktør Henrik Andersen ganske enkelt ikke TDC-signaturen, der bygger på OCES-teknologien, for at være et konkurrenceparameter.

- Vi har da haft nogle henvendelser fra brugere, som ønskede at få adgang med deres OCES-certifikat, men efterspørgslen skal vokse mere, før vi tager det op til overvejelsen, forklarer han til avisen.

- OCES var ikke opfundet, da vi startede E-boks i 2001. Og indtil videre er der også kun udstedt 41.000 OCES-certifikater, hvorimod bankerne har udstedt omkring to millioner homebanking-certifikater, som man kan bruge til at få adgang til E-boks, tilføjer E-boks-direktøren.

KMD er en af ejerne af E-boks, og den kommunale IT-leverandør har indført digital signatur på otte af sine borger-servicetjenester. Men 60 procent af brugerne på E-boks får adgang via deres homebanking-certifikat.

E-boks har indgået aftaler med bankerne, som stiller netbank-kunder direkte videre til E-boks. Bankerne distribuerer også hovedparten af de fem millioner elektroniske rudekuverter, der årligt bliver sendt til E-boks-brugerne, skriver avisen Computerworld.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere