Nokia sælger 3G på design

Nokias nye avancerede 3G-mobiltelefon henvender sig til en snæver gruppe af design-interesserede teknik-freaks. Prisen på 4500 kroner er i den øvre ende af den finske mobilproducents egne mål for, hvad en 3G-telefon skal koste.

Med et særegent design går Nokia efter en snæver målgruppe af modebevidste teknik-freaks, når den finske mobilkoncern sidst på året sender sin nye 3G-mobiltelefon, 7600, på gaden.

Mobiltelefonen, der torsdag blev præsenteret på pressemøder over hele verden, rummer en masse avanceret teknologi, men skal sælges på sit design.

Det understreges af, at Nokia vil sælge et begrænset antal på 1000 telefoner i specielle salgspakker gennem en håndfuld nøje udvalgte fashionable livsstilsbutikker i Europa, hvoraf ingen danske er kommet i betragtning.

Nokia 7600 har naturligvis kamera, og det kan både optage still-billeder og små videosekvenser.

Med en hukommelse på blot 28 megabyte, som ikke kan udvides, er der dog grænser for udfoldelserne, når hukommelsen også skal bruges til musik, programmer og andre funktioner, der udnytter 3G-mobilnetværkenes høje hastigheder.

Nokia 7600
Prisen bliver i Danmark omkring 4500 kroner, men Nokia understreger, at dette prisniveau ikke er obligatorisk for 3G-telefoner. Billigere modeller er undervejs.

Nokia har tidligere præsenteret en anden 3G-telefon, Nokia 6650, som er mere konservativ i betrækket.

Når mobilselskabet 3 lancerer 3G-tjenester i Danmark inden for kort tid, bliver det i første omgang kun med Motorola-mobiltelefoner i sortimentet, og det skyldes blandt andet, at Nokia hidtil ikke har haft noget at byde på.

Begge Nokias 3G-telefoner kommer til Danmark i fjerde kvartal.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura