Alle vil arbejde hjemmefra: Men sikkerheden har vi efterladt på kontoret

Klumme: Hjemmearbejde og fleksibilitet er kommet for at blive, men mange virksomheder beskytter stadig deres data, som om alle sad på kontoret.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

I de seneste måneder har flere danske virksomheder kaldt medarbejderne tilbage på kontoret for at styrke fællesskabet og virksomhedskulturen. Andre er fortsat overbeviste om, at hjemmearbejde er kommet for at blive.

Uanset hvordan man vender og drejer det, arbejder folk hjemmefra. De logger på fra private computere, tablets og telefoner.

Det er ikke en undtagelse længere. Det er blevet en fast del af vores hverdag. Og det er desværre også dér, sikkerheden oftest halter.

Næsten halvdelen af alle databrud starter med en medarbejder, der logger på fra sin egen computer eller telefon. Det viser en nyere rapport fra Verizon.

Det samme billede tegner sig i Danmark. Ifølge TDC Erhverv ved langt de fleste ledelser udmærket, hvor risikoen ligger - i phishing, manglende træning og brug af private enheder - men alt for få gør noget ved det.

Det skyldes ikke modvilje, men fordi sikkerhedspolitikken halter efter medarbejdernes måde at arbejde på.

Vi beskytter arbejdspladsen som i gamle dage

De fleste virksomheder har allerede solide sikkerhedsværktøjer og strategier.

Men udfordringen er, at mange af dem er bygget til en anden tid. Dengang medarbejderne sad på kontoret, og it-afdelingen havde fuld kontrol over hver eneste enhed.

Den tid er forbi.

I dag arbejder vi mere fleksibelt end nogensinde - fra hjemmet, fra caféen og på farten, på tværs af netværk og enheder, både private og firmarelaterede.

Og det skal virksomhedernes sikkerhed afspejle.

Fleksibilitet uden kompromis

Sikker adgang bør ikke kræve tunge installationer, mange downloads eller særligt udstyr.

Vi må acceptere, at medarbejdere vil blive ved med at bruge deres egne enheder - og derfor indrette sikkerheden derefter.

Moderne løsninger gør det muligt at få sikker adgang til virksomhedens systemer direkte fra en almindelig browser, også fra private computere.

Det giver to klare fordele:

Det gør hverdagen nemmere for medarbejderne, og det giver virksomheden det overblik og den kontrol, man tidligere manglede.

At bede folk om at skifte browser eller installere software på deres private enheder skaber bare unødig friktion.

Skal ikke blive en stopklods

Sikkerhed må aldrig være en stopklods for arbejdet.

Den skal i dag være en naturlig del af hverdagen, uanset hvor vi sidder, og hvilken enhed vi bruger.

Hvis vi fortsætter med at beskytte arbejdspladsen, som om den stadig ligger bag fire vægge, taber vi terræn til de trusler, der for længst har forladt kontoret.

Det er tid til at gentænke cybersikkerhed. Ikke som et it-krav eller et punkt på en compliance-liste, men som en grundlæggende forudsætning for moderne arbejde.

Spørgsmålet er ikke længere, om vi skal omfavne fleksibelt arbejde. Det valg er allerede truffet af medarbejderne, af markedet og af virkeligheden selv.

Spørgsmålet er bare, om sikkerheden følger med. Eller om den holder os tilbage.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen