Edb-central til politiet med kunstner-urin

Bankernes EDB Central i Roskilde har kontaktet kriminalpolitiet efter at have modtaget en flaske kogt urin sammen med et fire sider langt uddrag af koranen. Det viste sig dog at være en fredelig reklame for en kunstudstilling.

Det er ikke hver dag, at de danske IT-selskaber modtager kogt urin og uddrag af Koranen. Da sådan en forsendelse landede på bordet i Bankernes EDB Central i Roskilde, valgte selskabet at kontakte kriminalpolitiet.

Der var dog ikke tale om terror, men derimod om en kunstners reklame for sin egen udstilling.

Kunstneren er Uwe Max Jensen Andersen fra Egå ved Århus. Han havde kogt halvanden liter af sin urin en tekande, skriver Dagbladet Roskilde Tidende. Det var sket i forbindelse med, at han udstillede i Stockholm.

Urinen havde Uwe Max Jensen Andersen hældt på små flasker og postet dem sammen med et fire sider langt brev, der indeholdt citater fra Koranen. Brevene var tænkt som reklame for udstillingen.

Kunstneren ofrede dog ifølge Dagbladet Roskilde Tidende ikke nye kuverter på sine forsendelser, men genbrugte derimod kuverter fra forsendelser, han selv havde modtaget, derimellem en fra Bankernes EDB Central.

Edb-centralens kuvert blev sendt til en modtager i Jugoslavien, skriver Roskildes lokale dagblad, men modtageren eksisterede ikke. Derfor sendte postvæsnet kuverten med urinen retur - ikke til Uwe Max Jensen Andersen, men derimod til Bankernes EDB Central.

Edb-centralen kontaktede derefter kriminalpolitiet, som udredede trådene, inden det "efter samråd med kunstneren blev besluttet at destruere flasken og dens indhold," som Dagbladet Roskilde Tidende formulerer det.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere