Ormeangreb steget med 20 procent på et år

Internet-orme er blevet flere og hurtigere i det seneste år, viser en opgørelse fra sikkerhedsfirmaet Symantec. Der kom flere end 1000 nye medlemmer af ormefamilien W32-familien til i første halvår af 2003.

Antallet af orme- og virusangreb er steget med 20 procent på blot et år. Det er en af konklusionerne fra sikkerhedsselskabet Symantec, som netop har udgivet sin seneste rapport som sikkerhedstrusler på internet.

Samtidig er flere af angrebene såkaldt blandings-angreb, hvor en udnyttelse af et sikkerhedshul kombineres med ondsindet kode, sådan som det er set i tilfældet med Blaster-ormen. Den type angreb er den mest rapporterede og udgør 60 procent af alle angreb, hvor ondsindet kode er en faktor.

Ormene spredes også hurtigere end tidligere kendt. Slammer-ormen kom verden rundt på få timer, mens Blaster-ormen inficerede maskiner med en fart på 2.500 stykker i timen. Blaster-ormen var klar til angreb under en måned, efter at sårbarheden i Windows-softwaren blev offentliggjort, skriver Symantec.

I de seneste uger har man set eksempler på, at offentliggjorte huller er blevet udnyttet endnu hurtigere. Ormen W32.Swen kom mindre end to uger efter offentliggørelsen af fejlen i Microsofts software.

Swen er blot et af de nyeste skud på et stort familietræ, viser Symantecs opgørelser. I første halvdel af 2003 udklækkedes næsten 1000 nye ormevarianter af typen Win32, hvilket er mere end dobbelt så mange som i samme periode året før.

En af de mest foruroligende trends ifølge Symantec den type kombinations-angreb, som blev observeret i juni i år med Bugbear-ormen, der specifikt gik efter at høste personlige data fra bank-transaktioner.

Andre konklusioner fra Symantecs rapport viser:

- Virksomheder oplevede en angrebsrate på cirka 38 per uge i første halvdel af 2003. I samme periode af 2002 var tallet 32.

- Der sker færre såkaldte kritiske angreb, 11 procent mod 23 procent, men det skyldes, at virksomhederne er bedre rustet til truslen på grund af antivirussoftware og andre foranstaltninger.

- Der sker flere og flere angreb via softwarehuller som de nævnte i Windows, hvor trojanske heste og bagdøre udnyttes til at installere ondsindet kode på pc?er.

- 80 procent af de nyligt opdagede sikkerhedshuller i software kan udnyttes på denne måde.

- Ud af de 50 mest udbredte vira udnytter 19 såkaldte P2P-tjenester så som Kazaa eller beskedtjenester som Yahoo Messenger.

Symantec samler sit materiale til rapporten fra 20.000 computersystemer i mere end 180 lande verden over, som rapporterer om angrebsaktiviteter.

Relevant link

Symantecs sikkerhedsopdatering

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S