Teleproducent fyrer hver tiende

Tellabs, der udvikler netværksudstyr til teleselskaber, svinger igen leen og fyrer hver tiende medarbejder. De fleste fyringer finder sted i USA og Canada, men det er endnu ikke helt sikkert, at det danske selskab går fri.

Den amerikanske teleproducent Tellabs lider fortsat under, at teleselskaberne holder igen med investeringerne, så nu skal der printes yderligere 370 fyresedler.

Det svarer til, at knap hver tiende medarbejder mister jobbet, og bringer det samlede antal ansatte ned på 3450. I april 2001, for to et halvt år siden, havde Tellabs 8900 medarbejdere.

Ifølge direktøren for Tellabs i Danmark, Peter Viereck, arbejder selskabet på at bringe omkostningerne ned på godt 800 millioner kroner i kvartalet, og fyringerne er et led i disse bestræbelser.

Nådigt sluppet

Det ligger fast, at Tellabs lukker et udviklingscenter i Canada. Sammen med fyringer i USA udgør dette langt hovedparten af afskedigelserne. Tilbage bliver der dog 50 fyresedler, som skal deles ud i resten af verden. Om det også vil ske i Danmark, er det ifølge Peter Viereck endnu for tidligt at sige.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters overvejer Tellabs også at outsource den produktion, som i dag finder sted på en fabrik i Finland.

Det danske Tellabs-selskab var ude i en fyringsrunde sidste år, men er sluppet relativt nådigt igennem krisetiden. Selskabet var i sommer tilbage på 370 medarbejdere, trods et tab sidste år på 174 millioner kroner.

Tabet skyldtes blandt andet, at Tellabs lukkede en fabrik i Irland, der hørte under det danske selskab.

Tellabs koncentrerer sig i Danmark om udvikling af netværksprodukter til teleselskaberne. Salget er flyttet til Finland.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Dalmatic TNV A/S

Dygtig svagstrømsingeniør

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Midtjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S